Header Ads

Νέα νίκη με ανατροπή και προσωρινά στη τέταρτη θέση η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ έχοντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 2 – 1 του ΝΠΣ Βόλου στο γειτονικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες! Τα γκολ για τους «βυσσινί» οι Φατιόν (57′) και Ντάουντα (84′)!

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου υποδέχθηκε για τη 12η «στροφή» του πρωταθλήματος το σύνολο του Χουάν Φεράντο και με τη νένα νίκη που σημείωσε έφθασε τους δέκα οκτώ βαθμούς και ανέβηκε προσωρινά στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, το σύνολο του ΝΠΣ Βόλου δεν πήρε κάτι θετικό από το ματς αν και προηγήθηκε με γκολ του Τόρες (38′) κι έτσι έμεινε στους δέκα τρεις βαθμούς και την ενδέκατη θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δοκάρι για την ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους και ο Άντονι Φατιόν σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα.

Στο 22ο λεπτό ο Ντεντάκης απείλησε για τον ΝΠΣ Βόλο και η μπάλα πέρασε άουτ, με την επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι να πετυχαίνουν γκολ.

Ο Ντεντάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο 38′, οι αμυντικοί της ΑΕΛ έδιωξαν αρχικά και ο Τόρρες με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κέρδισε τον Κρίστινσον για το 0 – 1.

Πέντε λεπτά μετά, ο Αμρ Ουάρντα βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή του ΝΠΣ Βόλου και με κεφαλιά «ψαράκι» ανάγκασε τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων να διώξουν όπως όπως από τη περιοχή τους.

Με τη συμπλήρωση των σαράντα πέντε λεπτών αγώνα, η ΑΕΛ έχασε απίστευτη διπλή προσπάθεια για να φέρει το ματς στα ίσια.

Αρχικά, από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων στρώθηκε η μπάλα στον Νίκο Καρανίκα και ο ίδιος σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα ενώ στην επαναφορά ο Μάρκο Νούνιτς σούταρε από θέση βολής και οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν σε νέο κόρνερ για τους «βυσσινί».

Έπειτα από αυτή τη φάση για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, οι παίκτες του ΝΠΣ Βόλου βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Μουνίθ έχασε την ευκαιρία για γκολ από θέση τετ – α – τετ εκεί όπου τον κέρδισε ο Κρίστινσον μπλοκάροντας τη μπάλα.

Οι φιλοξεκούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους σκορ, ενώ οι παίκτες της ΑΕΛ «έκλεισαν» το πρώτο ημίχρονο με μοναδικές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσια.

Η επανάληψη ξεκίνησε με φάση για τους γηπεδούχους. Ο Έργκους Κάτσε εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ΑΕΛ στο χώρο της μεσαίας γραμμής ο Μπράλιτς πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Στο 58ο λεπτό οι «βυσσινί» κέρδισαν πέναλτι. Ο Ασούμπρε που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή έκανε τη σέντρα, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Αουγκούστο Μαξ και ο κ. Βάτσιος έδειξε την άσπρη «βούλα».

Ο Άντονι Φατιόν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και η ΑΕΛ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς έφερε το παιχνίδι στα ίσια και πέτυχε το 1 – 1!

Στη συνέχεια και στο 68′ η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πίεσε και έχασε διπλή ευκαιρία για να ανατρέψει το σκορ.

Συγκεκριμένα, ο Αμρ Ουάρντα δοκίμασε ένα σουτ και ο Μελίσσας απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Καρανίκας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντάουντα πήρε τη κεφαλιά, με τον πορτιέρο του ΝΠΣ Βόλου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ για την ΑΕΛ.

Ακολούθησαν δύο ευκαιρίες μία για κάθε ομάδα. Αρχικά, ο Γιάννης Μυστακίδης σούταρε για τον ΝΠΣ Βόλο και ο Κρίστινσον έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης στο 76′ ο Έργκους Κάτσε δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Μελίσσα.

Η ολική ανατροπή του σκορ και το 2 – 1 για την ΑΕΛ ήρθε στο 85′! Ο Κρίστινσον έκανε βαθιά πάσα, βρήκε αποδέκτη της μπάλας τον Αμπιόλα Ντάουντα και εκείνος με ιδανικό τελείωμα κέρδισε τον Μελίσσα για το 2 – 1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Απίστευτη ροή για το παιχνίδι, όπου η ΑΕΛ πέτυχε αυτό που ήθελε στο 85ο λεπτό και ο Αμπιόλα Ντάουντα σημείωσε το δεύτερο τέρμα για το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου!

Τίποτε δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα και οι «βυσσινί» πανηγύρισαν με ανατροπή του σκορ την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες!