Header Ads

Τα αποτελέσματα της Β' ΕΠΣΛ - 2x2 για Κεραυνό Δρυμού και Ακαδημία ΠΟΕ

Τη δεύτερή του νίκη στον πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, σημείωσε ο Κεραυνός Δρυμού, κερδίζοντας με ανατροπή 4 – 1 τον μαχητικό Ηρακλή Πλατανουλίων.

Η ομάδα του Κώστα Καζάκη μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα κόντρα στον Ευαγγελισμό και την ομώνυμη, Αναγέννηση με 4 – 0, επικράτησε εντός έδρας με 4 – 1 του Ηρακλή Πλατανουλίων στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής, ο οποίος μάλιστα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούταν με 0 – 1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 38ο λεπτό, όταν ο Κερίμι σε ιδανική αντεπίθεση, κατάφερε από θέση τετ – α – τετ να βάλει το συγκρότημα του Γιάννη Νινίκα, μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Γαλανού μετά από φάση διαρκείας και αφού η μπάλα είχε βρει και στο δοκάρι της εστίας του Μαρίνου Παναγιωτόπουλου. Η ολική ανατροπή του σκορ για τους γηπεδούχους έγινε στο 69ο λεπτό με σκόρερ τον Τάσο Δρυστέλλα με πλασέ στη κίνηση, μετά από ατομική ενέργεια.

«Αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους έδωσε στο 74ο λεπτό ο Γκόγκορας, μετά από ασσίστ του Δρυστέλλα, ενώ στο 81′ διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Κεραυνού έδωσε με σουτ στη κίνηση ο Τάσος Δρυστέλλας, βάζοντας το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση.

Οι Συνθέσεις
Κεραυνός Δρυμού (Κώστας Καζάκης):
Πουρνάρας, Ζυγογεώργιος, Ζιάρρας, Μίχης (46′ Μενσούρ), Καραποστόλης, Κόγιος (75′ Μπούτλας), Γαλανός, Ζιώγας (70′ Κατσιαμήτας), Γκαντούνας, Δρυστέλλας (82′ Κουτσοθεοδώρου), Γκόγκορας.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νίνικας): Παναγιωτόπουλος, Λάζος, Μαυρουδής, Κατσής, Ζαμπόγιας, Τσάτσος, Καραφύλλης, Σακογιάννης, Κερίμι, Άλμπαν, Χίντα.

ΡΟΔΙΑΚΟΣ - ΜΥΤΙΚΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ 1-0

Χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Νίκος Φούντας στην εκπνοή του α΄μέρους, ο Ροδιακός πέρασε νικηφόρα και από τα Καλύβια επικρατώντας του Μύτικα με 1-0 (εδώ ρεπορτάζ των αγώνων του 1ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ).

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς για το συγκρότημα του Γιώργου Φτεργιώτη που ξεκίνησε ιδανικά στο νέο πρωτάθλημα.

Πάντως και οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές για να σκοράρουν.

ΜΥΤΙΚΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ (Λ. Λαζαρίδης): Τσουρέκας, Λαζαρίδης, Γκαβαλιάγκας, Κατσίμπουρας, Νάνος, Σιαμάτρας, Γκόλτσιος, Μπαλούκας, Υφαντίδης, Ζιακούλης, Φουρκιώτης.

Έπαιξαν και οι: Νταμπώσης Χρ., Τσακίρης, Νταμπώσης Αντ.

ΡΟΔΙΑΚΟΣ (Γ. Φτεργιώτης): Πασάλογλου, Φούντας Αθ. (46′ Μπιζιώτας), Πουρουτίδης (68′ Νταλακούρας), Φούντας Ν., Αλβανός, Τσιρόπουλος, Μπαλκουράς, Τσιλοφίτης, Γαλάρας, Πατρίκου, Βόγγολης (46′ Γάλλος).

ΣΥΚΕΑ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 3-4

Μια ακόμη νίκη ακατάλληλη για καρδιακούς σημείωσε η νεανική Ακαδημία Ποδοσφαίρου Ελασσόνας μιας και επιβλήθηκε εκτός έδρας της Συκέας με 4-3, ματς το οποίο κρίθηκε και πάλι στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Παιχνίδι που παρουσίασε έντονο ενδιαφέρον με σασπένς και εναλλαγές στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι χαμογέλασαν… τελευταίοι, με τον Στούπα να σημειώνει χατ τρικ ενώ σκόραρε και ο Παναγιώτου.

Αξίζει να σημειωθεί πως αποβλήθηκε ο Γκαραβέλης στο φινάλε.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Μ. Κατσιαφλάκας): Γκουτζουρέλας, Παπαϊωάννου, Καραγκιόζης, Γκαραβέλης, Καραμούλας, Μπερντούφι, Νούλας, Μπλάντας, Αποστολίδης, Σακοράφας, Στούπας.

Έπαιξαν και οι Μουστάκας, Κόμης, Παναγιώτου και Μπακογλίδης.