.

Κυριακή, 17 Ιουνίου 2018

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης

Η Κροατία νίκησε με 2-0 τη Νιγηρία στο Καλίνινγκραντ και πήρε «κεφάλι» στον 4ο όμιλο του Μουντιάλ.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας (16/6), η Γαλλία, αν και συνάντησε μεγάλες δυσκολίες από την Αυστραλία, μπόρεσε και πήρε τη νίκη 2-1 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο.

Στη συνέχεια η Ισλανδία απέσπασε ισοπαλία 1-1, από την «ισχυρή» Αργεντινή στο Spartak Stadium της Μόσχας για τον 4ο όμιλο (1η αγωνιστική) του Μουντιάλ της Ρωσίας, δημιουργώντας την πρώτη μεγάλη έκπληξη στη διοργάνωση. Σκόρερ ο Αγουέρο στο 19΄ για την Αργεντινή και ο Φινμπόγκασον στο 23΄ για την Ισλανδία, ενώ στο 64΄ ο Μέσι δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Αβαντάζ πρόκρισης στην φάση των νοκ άουτ αγώνων του Μουντιάλ πήρε η Δανία στον 3ο όμιλο, μετά τη σημερινή της νίκη με 1-0 επί του Περού στην «Μορντόβια Αρένα» του Σαράνσκ.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται σήμερα Κυριακή (17/6) με τις εξής αναμετρήσεις:
Κόστα Ρίκα-Σερβία 15:00
Gερμανία-Μεξικό 18:00
Βραζιλία-Ελβετία 21:00

Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/6 ΜΟΣΧΑ ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 5-0
15/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 0-1
19/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ
20/6 ΡΟΣΤΟΦ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
25/6 ΣΑΜΑΡΑ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ
25/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Β' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ 0-1
15/6 ΣΟΤΣΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 3-3
20/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ
20/6 ΚΑΖΑΝ ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ
25/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
25/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ

Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΚΑΖΑΝ ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2-1
16/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ 0-1
21/6 ΣΑΜΑΡΑ ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
21/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ
26/6 ΜΟΣΧΑ ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ
26/6 ΣΟΤΣΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

Δ' ΟΜΙΛΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΜΟΣΧΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ 1-1
16/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ 2-0
21/6 ΝΙΖΝΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ
22/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ
26/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
26/6 ΡΟΣΤΟΦ ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

Ε' ΟΜΙΛΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΣΑΜΑΡΑ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ
17/6 ΡΟΣΤΟΦ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ
22/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
22/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ
27/6 ΜΟΣΧΑ ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ
27/6 ΝΙΖΝΙ ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΜΟΣΧΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ
18/6 ΝΙΖΝΙ ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ
23/6 ΡΟΣΤΟΦ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ
23/6 ΣΟΤΣΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ
27/6 ΚΑΖΑΝ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ
27/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ

Ζ' ΟΜΙΛΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/6 ΣΟΤΣΙ ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ
18/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ
23/6 ΜΟΣΧΑ ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ
24/6 ΝΙΖΝΙ ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ
28/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ
28/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ

Η' ΟΜΙΛΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ
19/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ
24/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ
24/6 ΚΑΖΑΝ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ
28/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ
28/6 ΣΑΜΑΡΑ ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
30/6 ΚΑΖΑΝ Γ1 - Δ2 (49)
30/6 ΣΟΤΣΙ Α1 - Β2 (50)
01/07 ΜΟΣΧΑ Β1 - Α2 (51)
01/07 ΝΙΖΝΙ Δ1 - Γ2 (52)
02/07 ΣΑΜΑΡΑ Ε1 - ΣΤ2 (53)
02/07 ΡΟΣΤΟΦ Ζ1 - Η2 (54)
03/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΤ1 - Ε2 (55)
03/07 ΜΟΣΧΑ Η1 - Ζ2 (56)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΝΙΖΝΙ Νικητής 49 - Νικητής 50 (57)
06/07 ΚΑΖΑΝ Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)
07/07 ΣΑΜΑΡΑ Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)
07/07 ΣΟΤΣΙ Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
10/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)
10/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62

ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 61 - Νικητής 62

onsports.gr