.

Κυριακή, 4 Μαρτίου 2018

Νίκη και μοναξιά στην κορυφή για τον Οικονόμο Τσαριτσάνης

Σ ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης «μιμήθηκε» τον Αστέρα Τρίπολης και με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στον Κίσσαβο Συκουρίου 2-1 και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής έχοντας δύο περισσότερους βαθμούς από τον Ηρακλή Λάρισας και πάει με άλλο αέρα στο ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου με τον Γηραιό της Λάρισας.

Λιγοστές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο εν αντίθεση με το δεύτερο που μπήκαν και τα τρία γκολ της αναμέτρησης.

Στο 75ο λεπτό, πάσα του Κουμπούρα στον αμαρκάριστο Τόλιο, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν θα κρατήσει όμως για πολύ, καθώς πέντε λεπτά αργότερα στο 80’, ο Κουτσοκέρας μετά από εκτέλεση φάουλ, με κοντινή προβολή θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οδεύουμε σε ισοπαλία, στο 90+5, ο Καραλούλης θα γίνει κάτοχος της μπάλας μετά από αλλεπάλληλες κεφαλιές μέσα στην περιοχή, και με δυνατό σουτ στην κίνηση θα κάνει το 2-1 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Το φιλμ του αγώνα:
6' Πάσα του Καραΐσκος στον Ζηρδέλη, σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
11' Πάσα του Χάμου στον Τόλιο, σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
16' Σουτ του Ζηρδέλη κόντραρε και πέρασε άουτ
57΄Μπαλιά του Τόλιου από αριστερά με τη μία ο Νάνος από δεξιά σεντράρει στην καρδιά της περιοχής με τον Γκαμπέτα όμως να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ με προβολή.
65' Σουτ του Καραλούλη μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.
71'Σουτ του Καραλούλη στα χέρια του Φαρμάκα.
74' Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χάμος θα πάρει την πρώτη κεφαλιά, ο Κολιός τη δεύτερη με τον Φαρμάκα να αποκρούει σωτήρια.
75' Πάσα του Κουμπούρα στον αμαρκάριστο Τόλιο που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
80' Ο Κουτσοκέρας μετά από εκτέλεση φάουλ, με κοντινή προβολή θα ισοφαρίσει σε 1-1
90' Κοντινό σουτ του Χάμου, αμυντικός διώχνει πάνω στη γραμμή με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, νέο σουτ του Ντούφα με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.
90+5' Μετά από αλλεπάλληλες κεφαλιές μέσα στην περιοχή του Συκουρίου, η μπάλα θα φτάσει στον Καραλούλη που με δυνατό σουτ στην κίνηση θα κάνει το 2-1.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραίσκος (46’ Νάνος), Λεβέντης (72’ Ντούφας), Κολιός, Κουμπούρας, Μιφτάρι (72΄Σαπάκος), Χάμος, Δραχαλίβας (60’ Καραλούλης), Ζηρδέλης, Τόλιος, Γκαμπέτας.

Κίσσαβος Συκουρίου (Γιαννακός Φεραίος): Φαρμάκας, Καρβούνης (77' Δίχρης), Αγγέλης, Γκανάτσιος (83’ Χριστιανίδης), Τσιανάκας , Παυλόπουλος (56’ Κορδέλας), Γκαμπέτας (90+4’ Τζαβάρας), Αργύρης, Πετράκης, Μάντζαρης, Κουτσοκέρας.