.

Δευτέρα, 8 Ιανουαρίου 2018

Ασημένιο μετάλλιο για τις Νεανίδες του ΓΣΕΕ, στην πρώτη θέση η ΕΑΛ (φώτο-video)

Η ΕΑΛ κέρδισε στον άτυπο τελικό του F4 νεανίδων την Ελασσόνα με 3-1 και κατέκτησε το φετινό στέμμα της πρωταθλήτριας ΕΣΠΕΚΕΛ.

Και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν και θα εκπροσωπήσουν την περιφέρεια στη 16άδα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Ο τελικός ήταν αντάξιος της δυναμικότητας των ομάδων με συγκλονιστικές φάσεις και ανατροπές.

Και οι δύο ομάδες είχαν από ένα εύκολο σετ (25-15, 14-25), και στα 2 τελευταία σετ παίχτηκε υπέροχο βόλεϋ, με την Ελασσόνα να είναι μία ανάσα πριν την κατάκτηση του 4ου σετ 23-21, αλλά δύο συνεχόμενα λάθη έφεραν το σετ στα ίσα 24- 24 και τελικά τη νίκη στη λαρισινή ομάδα.

Γενικά ήταν ένα ματς με έντονες συγκινήσεις και θεαματικές φάσεις αποδεικνύοντας την καλή δουλειά που γίνεται στο λαρισινό βόλεϋ.

Η ομάδα του ΓΣΕΕ θα συμμετέχει 4η φορά στην ιστορία της σε Πανελλήνιους αγώνες με αποκορύφωμα τη χρονιά 2009-2010 όπου και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο πανελλήνιο παγκορασίδων.

Επίσης η επιτυχία αποκτά μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστούμε πως ο σύλλογός της Ελασσόνας εκπροσωπεί μία μικρή επαρχιακή πόλη που καταφέρνει όμως να την κάνει γνωστή.

Οι ομάδες ήταν ισάξιες και αυτό φαίνεται από τα σετ και τους πόντους και πως δίκαια και οι δύο θα αντιπροσωπεύσουν τη περιφέρεια και το νομό στις 16 καλύτερες ομάδες της χώρας.

ΓΣΕ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Παναγιώτου): Μπαλογιαννη, Παναγιώτου, Τσίμπα, Χατζηβασιλη, Κορακίδη, Τσιγγέλη, Τσιάτσικα, Παπαδοπούλου Ρ., Παπαδοπούλου Ζ., Γεωργιάδη, Σεβαστού, Χονδροθύμιου, Καζαντζή, Διβράμη.

ΕΑ Λάρισας (Παπαδημητρίου): Γίτση, Αποστόλου, Λααπούση, Τάση, Τόλοιυ, Εξάρχου, Χύτα, Ριζομάρκου, Αλβίζου, Πλιάκα, Πετρουγάκη, Μαργαριτοπούλου, Μανδραβέλη, Δέλφου.

Δραματικός ήταν ο μικρός τελικός όπου η ΑΡΓΩ Βόλου έκανε ολική ανατροπή με 3-2 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τον Ασκληπιό Τρικάλων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων
5/1 Α.Σ. ΑΡΓΩ Βολου -Ε.Α. Λ 0-3 (22-25, 23-25, 21-25)
5/1 Α.Σ. Ασκληπιός - Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας 0-3 (19-25, 15-25, 20-25)

6/1 Γ.Σ. Ε. Ελασσόνας-Α.Σ. ΑΡΓΩ Βόλου 3-1 (23-25, 25-9, 27-25, 25-10)
6/1 Ε.Α. Λ- Α.Σ. Ασκληπιός 3-0 (25-18, 25-20, 25-13)

7/1 Α.Σ. Ασκληπιός -Α.Σ. ΑΡΓΩ Βολου 2-3 (26-24, 28-26, 13-25, 14-25, 11-15)
7/1 Γ.Σ. Ε. Ελασσόνας-Ε.Α . Λάρισας 1-3 (25-16 13-25, 22-25, 24-26)