.

Σάββατο, 18 Νοεμβρίου 2017

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις στην Β' ΕΠΣΛ

Επιστροφή στην δράση στο πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΛ, μετά την αναβολή των αγώνων το περασμένο Σαββατοκύριακο λόγω του θανάτου του Αντώνη Κορέστη, με την διεξαγωγή των αναμετρήσεων της 6ης αγωνιστικής.

Μια αγωνιστική με άκρως ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και στους τρεις ομίλους της κατηγορίας, στην προσπάθεια των ομάδων είτε για την άνοδο στην Α1 ΕΠΣΛ είτε για την παραμονή τους στην κατηγορία αυτή.

Για τον 1ο όμιλο εντός έδρας αγωνίζεται ο ένας εκ των πρωτοπόρων Παναγροτικός Νίκαιας (11β.) με αντίπαλο την Δόξα Ραχούλας, ενώ εκτός έδρας αγωνίζεται ο ισόβαθμος του Προμηθέας, στην έδρα της Δόξας Υπέρειας που βρίσκεται στην τρίτη θέση με ένα βαθμό λιγότερο. Ισόβαθμος με την Υπέρεια είναι ο Ιπποκράτης που αγωνίζεται στην έδρα της ουραγού Χαραυγής.

Στον 2ο όμιλο εντός έδρας αγωνίζεται ο πρωτοπόρος ΠΑΟΛ Αβέρωφ, που έχει 12 βαθμούς κόντρα στον Ηρακλή Πλατανουλιών, ενώ εκτός έδρας αγωνίζονται ο ΑΟ Συκέας και η Δόξα Βαλανίδας που ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με δυο βαθμούς λιγότερους. Ο μεν ΑΟ Συκέας αντιμετωπίζει τον Λαρισαϊκό, ενώ η δε Δόξα Βαλανίδας τον Ροδιακό.

Τέλος για τον 3ο όμιλο δύσκολη έξοδος περιμένει τον πρωτοπόρο και με το απόλυτο (5/5) των νικών Πύρρο ο οποίος κοντράρεται με την Αναγέννηση Πυργετού που έχει δέκα βαθμούς. Δύσκολο παιχνίδι θεωρητικά δίνει και η δεύτερη της βαθμολογίας Προοδευτική Ανάβρας (12β.) η οποία αντιμετωπίζει την πάντα δυνατή στην έδρα της Πελασγιώτιδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αναμετρήσεων της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣΛ:

1ος όμιλος

Σάββατο 18 Νοεμβρίου (15:00)

Παναγροτικός Νίκαιας - Δόξα Ραχούλας
Δόξα Υπέρειας - Προμηθέας ΑΕ Λάρισας
Α.Ε.Σ. Χαραυγή - Ιπποκράτης
Ακαδημία Αχιλλέως - Αναγέννηση Φαρσάλων
Άρης Διλόφου - Ατρόμητος Βαμβακούς
Α.Ε. Μάνδρας 2016 - Αναγέννηση Ζαππείου
Ανθούπολη - ΑΟ Ναρθακίου

και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Παναγροτικός Νίκαιας 11
2. Προμηθέας Αε Λάρισας 11
3. Ιπποκράτης 10
4. Δόξα Υπέρειας 10
5. Αναγέννηση Ζαππείου 9
6. Ανθούπολη 8
7. Αναγέννηση Φαρσάλων 8
8. Άρης Διλόφου 7
9. Ναρθάκι 7
10. ΑΕ Μάνδρας 2016 7
11. Ατρόμητος Βαμβακούς 6
12. Δόξα Ραχούλας 4
13. Ακαδημία Αχιλλέως 0
14. ΑΕΣ Χαραυγή 0

2ος όμιλος

Κυριακή 19 Νοεμβρίου (15:00)

Κεραυνός Δρυμού - Όλυμπος Καρυάς
Αναγέννηση Ευαγγελισμού - Πανιώνιος Νέας Σμύρνης
Ροδιακός - Δόξα Βαλανίδας
Δολιχιακός - Κεραυνός Δένδρων
ΠΑΟΛ Αβέρωφ - Ηρακλής Πλατανουλίων
Λαρισαϊκός - ΑΟ Συκέας
Τοξότης Λάρισας - Ελπίς Μεσοχωρίου

και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:

1. Αβέρωφ Λάρισας 12
2. ΑΟ Συκέας 10
3. Δόξα Βαλανίδας 10
4. Κεραυνός Δρυμού 9
5. Πανιώνιος Νέας Σμύρνης 9
6. Λαρισαϊκός 8
7. Δολιχιακός 7
8. Ελπίς Μεσοχωρίου 7
9. Κεραυνός Δένδρων 7
10. Ροδιακός 6
11. Ηρακλής Πλατανουλίων 6
12. Τοξότης Λάρισας 6
13. Αναγέννηση Ευαγγελισμού 4
14. Όλυμπος Καρυάς 0

3ος όμιλος

Κυριακή 19 Νοεμβρίου (15:00)

Δάφνη Γλαύκης - Θερμαϊκός Στομίου
Ολυμπιακός Χειμαδίου - Σ.Σ. Ραψάνης
Άρης Κουλουρίου - Δόξα Ομορφοχωρίου
Χείμαρρος Μαρμαρίνης - Κεραυνός Παραποτάμου
Πελασγιώτις Λάρισας - Προοδευτική Ανάβρας
Αναγέννηση Πυργετού 2016 - Α.Σ. Βορειοηπειρωτών "Ο Πύρρος"
Αναγέννηση Πουρναρίου - Αστήρ Ν. Περιβολίου

και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Α.Σ Βορειοηπειρωτών ο Πύρρος 15
2. Προοδευτική Ανάβρας 12
3. Άρης Κουλουρίου 10
4. Αναγέννηση Πυργετού 2016 10
5. Σ.Σ. Ραψάνης 10
6. Αναγέννηση Πουρναρίου 8
7. Αστήρ Ν. Περιβολίου 7
8. Ολυμπιακός Χειμαδίου 6
9. Χείμαρρος Μαρμαρίνης 5
10. Θερμαϊκός Στομίου 5
11. Πελασγιώτις Λάρισας 5
12. Κεραυνός Παραποτάμου 3
13. Δόξα Ομορφοχωρίου 3
14. Δάφνη Γλαύκης -6*

* Η Δάφνη Γλαύκης έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς

athleticlarissa.gr