.

Κυριακή, 5 Νοεμβρίου 2017

Β΄ΕΠΣΛ: Ο Τοξότης έσπασε… το αήττητο του Αβέρωφ

«Μύλος» επικρατεί τόσο στον 1ο όσο και στον 2ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, μετά και το πέρας της 5ης Αγωνιστικής, όπου σχεδόν όλες οι ομάδες απέχουν μόλις λίγους βαθμούς μεταξύ τους.

Στον 1ο Όμιλο Νίκαι και Προμηθέας μοιράζονται τη κορυφή με 11 πόντους, ενώ από κάτω τους «καραδοκούν» με δέκα οι Ιπποκράτης και Υπέρεια ενώ πιο κάτω με 9 και 8 αντιστοίχως οι Ζάππειο, Αναγέννηση Φαρσάλων και Ανθούπολη.

Ίδιο το σκηνικό και τον 2ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας. Εκεί στη κορυφή βρίσκεται το Αβέρωφ με 12 που έκανε τη πρώτη του ήττα από τον Τοξότη Λάρισας (1 – 0) και ακολουθούν με 10 βαθμούς οι Συκέα και Βαλανίδα, ενώ εννέα πόντους έχει και ο Κεραυνός Δρυμού.

ΒΑΛΑΝΙΔΑ - ΔΡΥΜΟΣ 2-1

Η Δόξα Βαλανίδας πήρε το ντέρμπι απέναντι στον Δρυμό επικρατώντας με 2-1 και βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή (εδώ ρεπορτάζ των αγώνων του 2ου ομίλου της Β΄ ΕΠΣΛ).


Αναμέτρηση η οποία πήρε έντονο ενδιαφέρον στην επανάληψη με τον Πάρη Παλάντζα να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Όμως ο Μπούτλας ήταν αυτός που με κεφαλιά στο 70΄έφερε το ματς στα ίσια και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Χατζηλαδάς ο οποίος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ λίγο πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΒΑΛΑΝΙΔΑ (Β. Μάνος):
Κυριάκης, Παπαγιάννης (78′ Ζάχου), Βελώνης, Μουταφίδης, Καστάμης, Θάνος, Παλάντζας Π., Βαϊράμης (46′ Αδάμου), Παλάντζας Ν., Καρέλας (65′ Ρακιντζόγλου), Χατζηλαδάς.

ΔΡΥΜΟΣ (Φ. Τσέλιος): Ρουμπιές, Μίχης, Γκαλίτσιος, Κουτσογιάννης, Μεσούρ, Μπούτλας, Γαλανός, Καραποστόλης, Θώμος (70′ Πετκολάι), Γκαντούνας Γ., Ζιώγας (70′ Τριανταφύλλου).

ΣΥΚΕΑ - ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ 3-2


Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι η Συκέα υπέταξε τελικά τον αξιόμαχο Δολιχιακό με 3-2 και παραμένει έτσι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Πιστάλης ήταν αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού τους «κόκκινους» στο 10΄και δέκα λεπτά αργότερα Τέλιος πέτυχε το 2-0.

Όμως οι του Δολιχιακού αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια μετά το αυτογκολ του Βάμπου αλλά το γκολ του Ντούσκο.

Τελικά στο 80΄ο Τέλιος αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Κατοτικίδη (στη φάση αυτή αποβλήθηκε και πήρε τη θέση του ο Θεοδωράκης Σ.) χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 3-2.

ΣΥΚΕΑ (Δ. Καρατζιόλης): Σολδάτος, Τέλιος, Τρικάλης, Τάχατος (90′ Ζιώζιας Ι.), Παλάσκας, Κατσιγιάννης Φ. (75′ Χασιώτης), Κουλιούμπας, Μήσιος, Πιστάλης, Καρέλας (80′ Κατσιγιάννης Β.), Βάμπος (60′ Μπλιάμπλιας).

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ (Κ. Τριανταφύλλι): Κατοντικίδης, Λαζαρίδης, Μαρογιάννης, Κατσιαμήτας Γ., Καντολάρι, Θεοδωράκης, Τζήκας Μ., Ζιάκος, Σουγλής Κ., Γκόγκος Γ. (77′ Κατσιαμήτας), Ντούσκο.

ΜΕΣΟΧΩΡΙ - ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ 0-0

Χωρίς νικητή αλλά και χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση στο Μεσοχώρι μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και τους Λαρισαϊκού.

Σε ένα παιχνίδι με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με καλό ρυθμό, ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά καμία από τις δύο δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Η λαρισινή ομάδα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Ρούμπος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΜΕΣΟΧΩΡΙ (Κ. Καζάκης): Λικάι, Φράντζας, Λέτσιος (75′ Δαούλας), Μήσιος, Μούσιος, Μαρκούγιας, Κοντοθανάσης, Κουζιώνης (77′ Καλογιάννης), Αλιπρασίτης (46′ Γκαραβέλης), Καρακώστας (85′ Καραγιάννης), Τσιάρας.

ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Γ. Χατζής):
Γεωργούλας, Κουλούρης, Καραΐσκος, Ρούμπος, Βασιλείου, Ανδρώνης, Μπουζώνας, Τσιμπουκλής, Λίταινας, Δαλαμπύρας, Τασόπουλος.

ΔΕΝΔΡΑ - ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ 1-1

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στα Δένδρα εκεί όπου ο τοπικός Κεραυνός και ο Ευαγγελισμός έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι για τρίτο εντός έδρας ματς δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης.

Η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ με τον Ριγκέ με το ξεκίνημα της επανάληψης αλλά ο Ηλίας Κατσαβριάς έδωσε και πάλι τη λύση γράφοντας το τελικό 1-1.

ΔΕΝΔΡΑ (Γ. Τσιούρβας): Ράγιας, Μπαλογιάννης (60′ λ.τ. Μαυρούλης), Κωστάκης, Σδόγκος, Τασιούλας, Σκριάπας, Κουτούκας (50′ Βεριόπουλος), Χατζηκρανιώτης (80′ Θανασάρας), Κατσαβριάς, Μπάκου, Βόραδας (70′ Ράσα Ντ.).

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ (Χ. Κότυλης): Χανανάς, Ριγκέ, Ντόκος Ι. (81′ Λιόλιος), Ράντζας Κ. (90′ Παπαευθυμίου), Καζάκης Ι., Φάκας, Τόλιος, Ράντζας Αθ., Κότυλης (75′ Βαλατσός), Τσάτσος (46′ Μουταφίδης), Ντόκος Δ.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Μεσοχώρι-Λαρισαϊκός 0-0
Τοξότης-Αβέρωφ 1-0
Συκέα-Δολιχιακός 3-2
Πλατανούλια-Ροδιακός 3-1
Δένδρα-Ευαγγελισμός 1-1
Βαλανίδα-Δρυμός 2-1
Πανιώνιος Ν. Σμύρνης-Καρυά (Κυριακή, 11:30)

Η βαθμολογία (5η αγωνιστική):
1. Αβέρωφ 17-2 12
5. Συκέα 10-8 10
4. Βαλανίδα 6-6 10
2. Δρυμός 11-8 9
3. Λαρισαϊκός 9-5 8
6. Δολιχιακός 8-10 7
7. Μεσοχώρι 12-10 7
8. Δένδρα 4-4 7
9. Ροδιακός 10-12 6
10. Πανιώνιος 8-6 6
11. Πλατανούλια 4-8 6
12. Τοξότης 7-12 6
13. Ευαγγελισμός 8-16 4
14. Καρυά 4-11 0

Επόμενη αγωνιστική (12/11, 15:00)

Τοξότης-Μεσοχώρι
Λαρισαϊκός-Συκέα
Αβέρωφ-Πλατανούλια
Δολιχιακός-Δένδρα
Ροδιακός-Βαλανίδα
Ευαγγελισμός-Πανιώνιος Ν. Σμύρνης
Δρυμός-Καρυά

1ος ΟΜΙΛΟΣ:

Τα αποτελέσματα

Ναρθάκι-Μάνδρα 1-1
Ανθούπολη-Άρης Διλόφου 1-0
Ζάππειο-Ακαδ. Αχιλλέα 10-2
Βαμβακού-Χαραυγή 5-0
Αναγέννηση Φ.-Υπέρεια 1-1
Ιπποκράτης-Παναγροτικός 2-3
Προμηθέας-Ραχούλα 1-1

Η βαθμολογία (5η αγωνιστική):

1. Παναγροτικός Νίκαιας 16-4 11
2. Προμηθέας 7-3 11
3. Ιπποκράτης 12-7 10
4. Υπέρεια 15-6 10
5. Ζάππειο 17-10 9
6. Ανθούπολη 4-4 8
7. Αναγέννηση Φ. 9-6 8
8. Δίλοφος 9-6 7
9. Ναρθάκι 7-7 7
10. Μάνδρα 8-8 7
11. Βαμβακού 8-7 6
12. Ραχούλα 9-11 4
13. Ακαδημία Φ. 6-30 0
14. Χαραυγή 3-21 0

Επόμενη αγωνιστική (11/11, 15:00)
Ανθούπολη-Ναρθάκι
Μάνδρα-Ζάππειο
Άρης Διλόφου-Βαμβακού
Ακαδ.Αχιλλέα-Αναγέννηση Φ.
Χαραυγή-Ιπποκράτης
Υπέρεια-Προμηθέας
Παναγροτικός-Ραχούλα

arenalarissa.gr & larisagoal.gr