.

Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2017

Δεν άξιζε την ήττα ο ΠΟΕ

Σ ένα παιχνίδι με δύο πρόσωπα, που θύμιζε περισσότερο ντέρμπι Δ΄Εθνικής, ο ΠΟΕ γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Δωτιέα Αγιάς 0-1.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, είχε δυνατές μονομαχίες και τρεις αλλαγές λόγω τραυματισμού (δύο από τον ΠΟΕ και έναν από το Δωτιέα), με τον ιατρό του αγώνα να εισηγείται την μεταφορά τους στο "Κέντρο Υγείας Ελασσόνας" για προληπτικούς λόγους.

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη φάση του παιχνιδιού (3’), κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με δυνατό σουτ του Παππά, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα .

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι καθυστερήσεις από διακοπές ήταν περισσότερες από τον καθαρό χρόνο παιχνιδιού, υπήρχε ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων με τους ποδοσφαιριστές του Δωτιέα να αμύνονται μαζικά για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να προσπαθούν να απειλούν μόνο με αντεπιθέσεις και τους γηπεδούχους να προσπαθούν αλλά χωρίς να τα καταφέρνουν στη τελική προσπάθεια.

Κακή η διαιτησία του κυρίου Γκάγκα με τους γηπεδούχους να έχουν αρκετά παράπονα.

Το φιλμ του αγώνα
3’ Σουτ του Παππά έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Γούπου για το 0-1 του Δωτιέα.
10’ Σουτ του Τσιρογιάννη έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.
18΄Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΟΕ με τον Μπόντε που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτή λάθος της άμυνας του Δωτιέα.
25’ Καλή συνεργασία των παικτών του Δωτιέα με τελικό αποδέκτη τον Τσιρογιάννη που θα νικηθεί από τον Γούπο.
31΄Σουτ του Παναγιώτου έξω από την περιοχή μετά από πάσα του Γιάννη Κυρίτση λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτσιρίμπα.
34΄Εκτέλεση φάουλ του Τσιρογιάννη πάνω από τα δοκάρια.
36΄Σουτ του Ματούλα η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
39΄Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΟΕ με τον Ματούλα ο οποίος με διπλή προσπάθεια από πολύ κοντά δεν θα μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στην αντεπίθεση η ομάδα του Δωτιέα θα χάσει ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Γούπο να αποκρούει θεαματικά την κεφαλιά του Τσατσαλίδη.
53΄Σουτ του Παναγιώτου μετά από πάσα του Γελαλή πέρασε άουτ.
57’ Πάσα από δεξιά του Νταμπώση , προβολή του Ματούλα με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
67’ Αδύναμο σουτ του Μπούνα από αρκετά καλή θέση μετά από πάσα του Γιάννη Κυρίτση μπλοκάρει ο Κουτσιρίμπας.
86΄Κεφαλιά του Ποτόσογλου πέρασε άουτ.
88’ Σουτ του Ματούλα μπλόκαρε ο Κουτσιρίμπας.
90’ Γυριστό του Μπαρλαγιάνη πάνω από τα δοκάρια του Κουτσιρίμπα

ΠΟ Ελασσόνας (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Γούπος, Καραμάνος (57’ Παπαχρήστος), Κυρίτσης Ι. (75’ Μπαρλαγιάννης), Μπούσιας (35’ Νταμπώσης λ.τ.), Ποτόσογλου, Περτζίονι, Γελαλής, Παναγιώτου, Κυρίτσης Θ., Ματούλας, Μπόντε (29’ Μπούνα λ.τ.).

Δωτιέας Αγιάς (Γιώργος Λιάπης): Κουτσιρίμπας, Ριζούλης (79’ Γεωργοβίτσας), Παππάς (21’ Μαλλιάρας λ.τ – 62’ Ντελής), Τσακάλι, Φλέγκας, Σούλι, Τσατσαλίδης, Ντακούλας, Σβερκούλης, Τσιρογιάννης (48’ Τσαγγαλάς), Υφαντής.