.

Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου 2017

Νίκες για Λάρισα, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Πανιώνιο, Ξάνθη και Παναιτωλικό στο Κύπελλο Ελλάδος

Με έξι αγώνες συνεχίστηκε σήμερα Τετάρτη η 2η αγωνιστική της Β' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 της Παναχαϊκής και μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 3-0 του Αχαρναϊκού και ζευγάρωσε τις νίκες του.

Οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζιλέ στο 9', στο 48' ο Μάρτινς έκανε δύο τα τέρματα των Ερυθρολεύκων, ενώ το τελικό σκορ έγραψε στο 91' ο Εμενίκε.

Δεύτερη νίκη και για τη Ξάνθη που νίκησε με 4-2 στο Ηράκλειο τον Εργοτέλη. Οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ στο 20' με τον Τριάδη, ο οποίος στο 26' έκανε δύο τα τέρματά του και της ομάδα τους.

Ο Εργοτέλης αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με γκολ των Έφορντ στο 50' και πέναλτι του Ροβίθη στο 58', αλλά η Ξάνθη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Στο 64' ο Κίκε, μετά από ασίστ του Τριάδη έδωσε ξανά προβάρισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στο τελικό 4-2 στο 81' με τον Γέντρισεκ.

Ο Πανιώνιος έφυγε από το Κλεάνθης Βικελίδης με νίκη 2-1 χάρη στο γκολ το Γιεσίλ στο 93'.

Εύκολη νίκη για τον Παναιτωλικό επί του Πανσερραϊκού με 2-0, ενώ ο ΠΑΟΚ λυτρώθηκε στο 90' από τον Μακ, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό τέρμα, 1-0, στον αγώνα με τον Απόλλων Πόντου στην Καλαμαριά.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο κύπελλο Ελλάδας έχει ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ

17:15 ΟΦΗ–Πλατανιάς («Θ. Βαρδινογιάννης»)
Απόλλων Σμύρνης – Ηρακλής (δεν θα διεξαχθεί)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
ΟΦΗ 1 1-0-0 3-0 3
Πλατανιάς 1 1-0-0 1-0 3
Απόλλων Σμύρνης 1 0-0-1 0-1 0
Ηρακλής 1 0-0-1 0-3 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ

Λεβαδειακός – Αιγινιακός 5-0

ΤΕΤΑΡΤΗ

Απόλλων Πόντου – ΠΑΟΚ 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
ΠΑΟΚ 2 2-0-0 3-1 6
Απόλλων Πόντου 2 1-0-1 1-1 3
Λεβαδειακός 2 1-0-1 6-2 3
Αιγινιακός 2 0-0-2 0-6 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ
Λαμία – Καλλιθέα 1-0

ΠΕΜΠΤΗ
19:30 Απόλλων Λάρισας – ΑΕΚ (Αλκαζάρ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
ΑΕΚ 1 1-0-0 2-0 3
Απόλλων Λάρισας 1 1-0-0 2-1 3
Λαμία 2 1-0-1 1-2 3
Καλλιθέα 2 0-0-2 1-3 0

4ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ

Κέρκυρα – Σπάρτη 6-1

ΠΕΜΠΤΗ
15:00 Τρίκαλα – Ατρόμητος (Δημ. Στάδιο Τρικάλων)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Τρίκαλα 1 1-0-0 3-1 3
Ατρόμητος 1 1-0-0 1-0 3
Κέρκυρα 2 1-0-1 6-2 3
Σπάρτη 1 0-0-2 2-9 0

5ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ

Αχαρναϊκός – Ολυμπιακός 0-3

ΠΕΜΠΤΗ
15:00 Αστέρας Τρίπολης – ΑΟΧ Κισσαμικός («Θ. Κολοκοτρώνης)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Ολυμπιακός 2 2-0-0 5-1 6
Κισσαμικός 1 1-0-0 1-0 3
Αστέρας Τρίπολης 1 0-0-1 1-2 0
Αχαρναϊκός 2 0-0-2 0-4 0

6ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ

Εργοτέλης – Ξάνθη 2-4
Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Ξάνθη 2 2-0-0 6-2 6
Παναιτωλικός 2 1-0-1 2-2 3
Πανσερραϊκός 2 1-0-1 2-2 3
Εργοτέλης 2 0-0-2 2-6 0

7ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιγιάλειος 3-0

ΤΕΤΑΡΤΗ
Άρης – Πανιώνιος 1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
ΠΑΣ Γιάννινα 2 1-1-0 4-1 4
Πανιώνιος 2 1-1-0 3-2 4
Άρης 2 1-0-1 2-2 3
Παναιγιάλειος 2 0-0-2 0-4 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ

Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός 1-2

ΤΕΤΑΡΤΗ
ΑΕΛ – Παναχαϊκή 3-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Παναθηναϊκός 2 2-0-0 4-1 6
Λάρισα 2 1-0-1 3-2 3
Παναχαϊκή 2 1-0-1 1-3 3
Αναγ. Καρδίτσας 2 0-0-2 1-3 0

in.gr