.

Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου 2017

Γκολ, θέαμα και εκπλήξεις στο Κύπελλο της ΕΠΣΛ…

Πολλά γκολ, πλούσιο θέαμα αλλά και εκπλήξεις περιελάμβανε το μενού των αγώνων της 4ηης φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ, με τον Παναγροτικό Νίκαιας, Μαυροβούνι και το Μεσοχώρι να πετυχαίνουν σημαντικές προκρίσεις:

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι ο Οικονόμος Τσαριτσάνης πήρε την πρόκριση απέναντι στον Αμπελωνιακό επικρατώντας με 4-3 (κ.α. 0-0, παράταση 0-0).

Σε μια αναμέτρηση όπου οι Τσαριτσανιώτες είχαν το πάνω χέρι αλλά και τις ευκαιρίες για να σκοράρουν με σημαντικότερες στιγμές τα δοκάρια των Κακαράντζα (97΄) και Κουμπούρα (105΄).

Στη διαδικασία των πέναλτι για τον Οικονόμο σκόραραν οι Νούσιας, Σαπάκος, Χάμος και Πούτας ενώ το πέναλτι του Σακοράφα Β. το απέκρουσε ο Βραζιτίκος.

Για τον Αμπελωνιακό ευστόχησαν οι Χατζούλης, Μαυρίδης, Βραζιτίκος ενώ αστόχησαν οι Αλεξόπουλος (απέκρουσε ο Νούσιας) και Κωτούλας (άουτ).

Άκρως ουσιαστικός ο Δωτιέας Αγιάς πέρασε νικηφόρα και από το Μελισσοχώρι επικρατώντας με 1-0 του τοπικού Αστέρα και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο νεαρός Τσαγκαλάς στο 30΄και αφού απέφυγε και τον αντίπαλο πορτιέρο, με τους Αγιώτες να έχουν κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Αχιλλέας Φαρσάλων ξεπέρασε ανώδυνα το εμπόδιο του Ατρόμητου Βαμβακούς επικρατώντας με 4-0 στο ντεμπούτο του Τάκη Παραφέστα στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο.

Για τους «κίτρινους» τα γκολ σημείωσαν οι Νεμπεγλέρας (5΄), Οικονόμου (40΄), Συράκος (50΄), Κούλπας (70΄).

Αναλυτικά τα αποτλέσματα:

1ος όμιλος

Ελευθεραί – Αετός Αμυγδαλέας (αναβολή)
Παναγροτικός Νίκαιας – Ολυμπιακός Αμπελιάς 5-1
Μαυροβούνι – Βούναινα 3-1
Ατρόμητος Βαμβακούς – Αχιλλέας Φαρσάλων 0-4

2ος όμιλος
Δόξα Αργυροπουλίου – Π.Ο.Ε. 0-7
Ελπίς Μεσοχωρίου – Αμπελόκηποι 1-0
Ακαδημία Τυρνάβου – Δόξα Βλαχογιαννίου 2-0
Αμπελωνιακός – Οικονόμος Τσαριτσάνης 3-4 στα πέναλτι 0-0 κ.α. 0-0 παράταση

3ος όμιλος
Αστραπή Νέας Πολιτείας – Δήμητρα Γιάννουλης (αναβολή)
Όλυμπος Αιγάνης – Όλυμπος Γόννων 1-2
Αετός Μακρυχωρίου – Νεάπολη 1-0
Προοδευτική Ανάβρας – Κίσσαβος Συκουρίου 1-4

4ος όμιλος
Προμηθέας – Σμόλικας Φαλάνης 2-3 στην παράταση 1-1 κ.α.
Αστήρ Μελισσοχωρίου – Δωτιέας Αγιάς 0-1
Δάφνη Γλαύκης – Κιλελέρ 2-4 στα πέναλτι κ.α. 2-2, παράταση 2-2
Τύρναβος 2005 – Φαλανιακός 5-2

larisagoal.gr