.

Σάββατο, 30 Σεπτεμβρίου 2017

Επιβλητική νίκη του Οικονόμου Τσαριτσάνης

Σ ένα παιχνίδι που θύμισε τα ντέρμπι της Γ΄Εθνικής, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της μεγάλης τοπικής κατηγορίας της Λάρισας, υποδέχτηκε τον Τύρναβο 2005.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στις κερκίδες του γηπέδου «Γιώργος Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης και παρακολούθησε ένα παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, πολλά φάουλ και αρκετές κίτρινες κάρτες, με τον Οικονόμο να είναι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και να καταφέρνει να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Τόλιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τύρναβος θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα με εκτέλεση πέναλτι του Πατσιωτού, το κέρδισε ο Τζιόλας από τον Κολιό, αρκετά γρήγορα όμως ο Οικονόμος θα πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουμπούρα.

Ο Οικονόμος θα ανεβάσει κι άλλο την πίεση στον αντίπαλο και θα πετύχει και τρίτο γκολ με τον Κακαράτζα, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα αλλά και 4ο με τον Δραχαλίβα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, .

Το φιλμ του αγώνα:
5’ Σουτ του Γκανδρή έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.
7’ Πλασέ του Δραχαλίβα μέσα από την περιοχή, διώχνουν οι αμυντικοί.
11’ Ο Τόλιος θα εκμεταλλευτεί διώξιμο των συμπαικτών του, θα βγει στον αιφνιδιασμό και αφού διήνυσε πάνω από το μισό γήπεδο, με ψύχραιμο πλασέ θα νικήσει τον Γραβάνη και ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Οικονόμου.
21’ Σουτ του Χάμου, εκπληκτικά σε κόρνερ ο Γραβάνης.
26’ Κάθετη μπαλιά του Χάμου στο Γκαμπέτα, σουτ του τελευταίου στα χέρια του Γραβάνη.
48’ Πέναλτι για τον Τύρναβο, σε ανατροπή του Τζιόλα από τον Κολιό, το εκτέλεσε εύστοχα ο Πατσιωτός φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.
55’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Κουμπούρα, κακός υπολογισμός του Γραβάνη με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1.
59’ Εκτέλεση φάουλ του Τζιόλα, με τη μπάλα να πεερνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Νούσια.
65’ Σουτ του Κακαράτζα από πλάγια θέση στα χέρια του Γραβάνη και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κακαράτζας από πάσα του Γκαμπέτα θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-1
72’ Σουτ του Απόστ.Καλέση στα χέρια του Νούσια.
89’ Εκτέλεση φάουλ του Τζόλα με τη μπάλα να βρίσκει στο τοίχος.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραίσκος, Λεβέντης, Κολιός, Κουμπούρας, Σακοράφας Βας. (61’ Κακαράντζας), Γκαμπέτας (79’ Σαπάκος), Μιστάρι (85’ Σακοράφας Χρυς.), Δραχαλίβας, Τόλιος (74’ Παλιγιάννης), Χάμος.

Τύρναβος 2005 (Τάκης Παραφέστας): Γραβάνης, Φιλλίπου, Βλιώρας, Ντουνούδης (68’ Καλέσης Απόστ.), Κοκόμπελης (54’ Γαλάνης), Πατσιωτός, Γανός (70’ Παυλόπουλος), Καρακάνος, Γκανδρής (59’ Τσακίρης), Τζιόλας, Μπάκος.