.

Κυριακή, 20 Αυγούστου 2017

Ισοπαλίες για ΠΑΟ και ΠΑΟΚ, νίκες για ΑΕΚ και Πανιώνιο

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο σκορ, όμως ο Πλατανιάς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να στερήσει τη νίκη από το Τριφύλλι. Ντεμπούτο με γκολ για τον Τσάβες, σκόραρε ο Κοροβέσης, αποχώρησε με τραυματισμό στον καρπό ο Μολέντο.

Ένα γκολ από τα... προσεχώς βρήκε ο Παναθηναϊκός στα Περιβόλια, αφού ο Τσάβες σκόραρε στο 72' μετά από συνεργασία με τον Λουτσιάνο, όμως ο latin συνδυασμός δεν ήταν αρκετός... Ο Πλατανιάς ισοφάρισε με τον Κοροβέση 6 λεπτά αργότερα και απέσπασε ισοπαλία 1-1, αναδεικνύοντας την αδυναμία του Τριφυλλιού να αμυνθεί αποτελεσματικά στην περιοχή του. Σαν να μην έφτανε η απώλεια των βαθμών, ο Ουζουνίδης είδε τον Μολέντο να αποχωρεί τραυματίας με χτύπημα στον καρπό του αριστερού χεριού και περιμένει να μάθει τη σοβαρότητα του τραυματισμού.

Ασφαλώς, η ισοπαλία στα Χανιά δεν ικανοποιεί τον Παναθηναϊκό, διότι κυνήγησε τη νίκη, όμως από την άλλη, ο Πλατανιάς είναι δυνατός στην έδρα του και έχει αποδείξει ότι είναι ικανός να κάνει τη ζημιά. Το ζητούμενο για το Τριφύλλι είναι ότι δεν άρχισε όπως επιθυμούσε το πρωτάθλημα και χάνει ακόμα ένα βασικό στέλεχος λόγω τραυματισμού. Πλέον, πρέπει να διαχειριστεί τη ρεβάνς με την Αθλέτικ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να προσπαθήσει να βελτιωθεί περαιτέρω.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς με δέκα παίκτες σε ένα επεισοδιακό ματς, η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη Super League.

Μπορεί να έμεινε μόλις στο 28o λεπτό με παίκτη λιγότερο. Μπορεί για να "μετρήσει" το δεύτερο γκολ που πέτυχε, να χρειάστηκε να γίνει μια σειρά από συσκέψεις. Μπορεί να μην έπιασε καν σούπερ απόδοση.

Όμως η ΑΕΚ την δουλειά της, την έκανε. Νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ και ξεκίνησε με νίκη το πρωτάθλημα. Βεβαίως χρειάστηκε να περάσει "δια πυρός και σιδήρου" για να τα καταφέρει. Κυρίως λόγω του κακού πρώτου ημιχρόνου και της απερίσκεπτης ενέργειας του Αλμέιδα. Ωστόσο όταν και ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε με δέκα παίκτες, η ΑΕΚ κυριάρχησε και πήρε τους τρεις βαθμούς.

"Κόλλησε" ο ΠΑΟΚ στη Λιβαδειά και έμεινε στη λευκή ισοπαλία με τον Λεβαδειακό που θα μπορούσε να ήταν και ήττα αν ο Ρέι δεν σταματούσε σε δύο καίριες φάσεις Γιουσούφ και Γιακουμάκη.

Αυτή τη φορά δεν έφτανε στον ΠΑΟΚ η ατομική ποιότητά του. ‘Κόλλησε» στη Λιβαδειά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και μάλιστα θα μπορούσε να είχε χάσει κιόλας από τους γηπεδούχους που είχαν ευκαιρίες με κορυφαία το σουτ στο δοκάρι (μετά από απόκρουση του Ρέι) από τον Γιουσούφ στις αρχές του δευτέρου μέρους, αλλά και έναν τετ-α-τετ του Γιακουμάκη με τον Αργεντινό στο φινάλε του αγώνα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε νικηφόρα στην εφετινή Super League. Με γκολ του Ντουρμισάι στο 53' η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Κέρκυρας. Από ένα χαμένο πέναλτι οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος.

Το γκολ που σημείωσε στο 53' ο Ντουρμισάι με κεφαλιά ήταν ικανό να δώσει τρίποντο στον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε 1-0 της Κέρκυρας στο νησί των Φαιάκων και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν φυσικά πιο έτοιμοι, με δεδομένο ότι είχαν δώσει και τέσσερα επίσημα ματς στην Ευρώπη. Η Κέρκυρα προσπάθησε, είχε χαμένο πέναλτι, όπως και η ομάδα της Πλατείας, αλλά δεν κατέστη εφικτό να φτάσει στην ισοφάριση.

Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με το ματς Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης.