.

Πέμπτη, 24 Αυγούστου 2017

Ώρα της "κρίσης" και στο Europa League

Το παράδειγμα του Ολυμπιακού, αλλά σε διαφορετική διοργάνωση, θα επιδιώξουν να ακολουθήσουν απόψε οι τρεις ελληνικές ομάδες που συμμετέχουν στα play off του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το «εισιτήριο» για τους ομίλους του Champions League με το «διπλό» στην Ριέκα και σήμερα το βράδυ, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ θα προσπαθήσουν να κάνουν το ίδιο για να βρεθούν στην κλήρωση των γκρουπ της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA, που θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 2.

Με βάση τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων, ο Παναθηναϊκός αναζητεί ένα θαύμα απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» (21:45) μετά την ήττα του στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με 2-3. Οι «πράσινοι» θέλουν δύο γκολ διαφορά για να περάσουν το εμπόδιο των Βάσκων και θα το επιδιώξουν χωρίς τους τραυματίες, Βιγιαφάνιες, Μολέδο.

Πρώτος στον… χορό της πρόκρισης θα μπει ο «Δικέφαλος του Βορρά», που θα αντιμετωπίσει στην Σουηδία την Έστερσουντ (20:00). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα μπει στο ματς με… προίκα το 3-1 της Τούμπας και σαφώς έχει τον πρώτο λόγο έναντι των Σκανδιναβών για να μπει στους ομίλους του Europa League.

Η ΑΕΚ, τέλος, πήρε καλό αποτέλεσμα στο Βέλγιο απέναντι στην Μπριζ (0-0), ωστόσο, θα πρέπει να προσέξει πολύ σήμερα το βράδυ στο ΟΑΚΑ (21:00) για να «πετάξει έξω» τους Βέλγους. Πρώτος στόχος των «κιτρινόμαυρων», όπως παραδέχθηκε και ο Μανόλο Χιμένεθ, είναι να διατηρήσει η ομάδα το μηδέν στην άμυνα κι από κει και πέρα με υπομονή και σοβαρότητα να προσπαθήσει για το γκολ που ίσως της δώσει το «εισιτήριο» για τους ομίλους.

Στα άλλα ζευγάρια, φυσικά έχουμε τη δύσκολη αποστολή της ΑΕΚ Λάρνακας απέναντι στην Πλζεν, με το σκορ να είναι στο 3-1 υπέρ των Τσέχων, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού θα πάει στη Δανία απέναντι στη Μίντιλαντ, για να υπερασπιστεί το 3-2 του πρώτου αγώνα στην Κύπρο. Τέλος, ενδιαφέρον, επίσης, παρουσιάζουν τα ζευγάρια Φενερμπαχτσέ - Βαρντάρ (0-2), Ζενίτ - Ουτρέχτη (0-1), Μαρσέιγ - Ντομζάλε (1-1) και Ερυθρός Αστέρας - Κρασνοντάρ (2-3).

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αποψινών επαναληπτικών και τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων:
19:00 ΑΕΚ (ΚΥΠ) - Πλζεν (ΤΣΕ) (1-3)
19:45 Ντιναμό Κ. (ΟΥΚ) - Μαρίτιμο (ΠΟΡ) (0-0)
20:00 Έστερσουντ (ΣΟΥ) - ΠΑΟΚ (ΕΛΛ) (1-3)
20:00 Ολεξάντρια (ΟΥΚ) - Μπάτε (ΛΕΥ) (1-1)
20:00 Σάλτσμπουργκ (ΑΥΣ) - Βιτορούλ (ΡΟΥ) (3-1)
20:00 Μακάμπι Τ. Α. (ΙΣΡ) - Αλτάχ (ΑΥΣ) (1-0)
20:00 Ζενίτ (ΡΩΣ) - Ουτρέχτη (ΟΛΛ) (0-1)
20;00 Σερίφ (ΜΟΛ) - Λέγκια (ΠΟΛ) (1-1)
20:30 Φενέρμπαχτσε (ΤΟΥ) - Βαρντάρ (ΣΚΟ) (0-2)
20:30 Σούντουβα (ΛΙΘ) - Λουντόγκορετς (ΒΟΥ) (0-2)
21:00 ΑΕΚ (ΕΛΛ) - Μπριζ (ΒΕΛ) (0-0)
21:00 Βιντεότον (ΟΥΓ) - Παρτιζάν (ΣΕΡ) (0-0)
21:00 Σκεντέρμπεου (ΑΛΒ) - Ντιναμό Ζ. (ΚΡΟ) (1-1)
21:00 Μίντιλαντ (ΔΑΝ) - Απόλλων (ΚΥΠ) (2-3)
21:45 Μπιλμπάο (ΙΣΠ) - Παναθηναϊκός (ΕΛΛ) (3-2)
21:45 Σκεντίγια (ΣΚΟ) - Μίλαν (ΙΤΑ) (0-6)
21:45 Μαρσέιγ (ΓΑΛ) - Ντομζάλε (ΣΛΟ) (1-1)
21:45 Ρόζενμποργκ (ΝΟΡ) - Άγιαξ (ΟΛΛ) (1-0)
21:45 Μπράγκα (ΠΟΡ) - Χαφναρφιόρτνουρ (ΦΕΡ) (2-1)
22:00 Ερ. Αστέρας (ΣΕΡ) - Κράσνονταρ (ΡΩΣ) (2-3)
22:00 Χάιντουκ (ΚΡΟ) - Έβερτον (ΑΓΓ) (0-2)
21:05 Αούστρια (ΑΥΣ) - Όσιγεκ (ΚΡΟ) (2-1)