.

Πέμπτη, 11 Μαΐου 2017

Κληρώθηκαν οι αγώνες κατάταξης των ομάδων της Α΄ ΕΠΣΛ

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου και παρουσία των εκπροσώπων των ενδιαφερόμενων σωματείων, πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδυ στα γραφεία της ΕΠΣΛ η προγραμματισμένη κλήρωση των αγώνων κατάταξης (play off & play out) της Α΄ κατηγορίας.

Στην κλήρωση των αγώνων play off συμμετείχαν τα 4 πρωτοπόρα σωματεία της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου, που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή της κατηγορίας και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, πριμοδοτημένα, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται από την προκήρυξη του πρωταθλήματος, με τους παραπλεύρως βαθμούς:

- ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φαρσάλων 11
- ΔΩΤΙΕΑΣ Αγιάς 5
- ΔΗΜΗΤΡΑ Γιάννουλης 1
- ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ Τσαριτσάνης 0

Σύμφωνα με τη διεξαχθείσα κλήρωση, στις 6 αγωνιστικές του «μίνι» πρωταθλήματος, θα γίνουν οι εξής αγώνες:

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 14 Μαΐου 2017, ώρα 17.30΄:
Αχιλλέας – Οικονόμος
Δωτιέας – Δήμητρα

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Πέμπτη 18 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Οικονόμος – Δωτιέας
Δήμητρα Αχιλλέας

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 21 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Δωτιέας – Αχιλλέας
Οικονόμος – Δήμητρα

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Τετάρτη 24 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Οικονόμος – Αχιλλέας
Δήμητρα – Δωτιέας

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Σάββατο 27 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Δωτιέας – Οικονόμος
Αχιλλέας – Δήμητρα

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Τετάρτη 31 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Αχιλλέας – Δωτιέας
Δήμητρα – Οικονόμος

ΤΑ PLAY OUT

Στην κλήρωση των αγώνων play out συμμετείχαν τα 4 σωματεία που στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος κατέλαβαν κατά σειρά τις θέσεις από τη 12η μέχρι και τη 15η της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου. Η τελευταία βαθμολογικά ομάδα του «μίνι» αυτού πρωταθλήματος, θα υποβιβαστεί στην Α1 κατηγορία, όπου θα αγωνίζεται την περίοδο 2017 – 2018, μαζί με τον ήδη υποβιβασθέντα Αστέρα Τυρνάβου. πριμοδοτημένα, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται από την προκήρυξη του πρωταθλήματος, με τους παραπλεύρως βαθμούς:

- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Καλοχωρίου 3
- ΛΑΡΙΣΑ 2012 2
- ΑΕΤΟΣ Μακρυχωρίου 1
- ΑΣΤΡΑΠΗ Ν. Πολιτείας 0

Σύμφωνα με τη διεξαχθείσα κλήρωση, στις 6 αγωνιστικές του «μίνι» πρωταθλήματος, θα γίνουν οι εξής αγώνες:

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 14 Μαΐου 2017, ώρα 17.30΄:

Αετός – Αναγέννηση
Λάρισα 2012 – Αστραπή

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Τετάρτη 17 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Αναγέννηση – Λάρισα 2012
Αστραπή – Αετός

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 21 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Λάρισα 2012 – Αετός
Αναγέννηση – Αστραπή

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Πέμπτη 25 Μαΐου, ώρα 17.30΄:

Αναγέννηση – Αετός
Αστραπή – Λάρισα 2012

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 28 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Λάρισα 2012 – Αναγέννηση
Αετός – Αστραπή

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Πέμπτη 1 Ιουνίου, ώρα 17.30΄:
Αετός – Λάρισα 2012
Αστραπή – Αναγέννηση

ΜΠΑΡΑΖ ΣΤΗ Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τελικά οι αγώνες μπαράζ των ομάδων της Γ΄ κατηγορίας που στον όμιλό τους κατέλαβαν στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου την 3η θέση, δεν θα γίνουν, αφού η μία εξ αυτών, η Νίκη Μιχαήλ, επικαλούμενη τις εξετάσεις των νεαρών ποδοσφαιριστών της, δήλωσε εγγράφως πως δεν μπορεί να συμμετάσχει στους αγώνες αυτούς.

Ύστερα από αυτό, η Επιτροπή Πρωταθλήματος αποφάσισε ότι θα γίνει απλός αγώνας μπαράζ (με παράταση και πέναλτις) μεταξύ των άλλων 2 ομάδων, τριταθλητριών του 1ου και 3ου ομίλου, της Α.Ε. Μάνδρας και του Ιπποκράτη, για την βαθμολογική τους κατάταξη στην ενιαία βαθμολογία της Γ΄ κατηγορίας. Για τη θέση της παραιτηθείσης από τα μπαράζ Νίκης Μιχαήλ, που θα πάρει την τελευταία θέση στην ενιαία βαθμολογία, έγινε κλήρωση μεταξύ των 4ων βαθμολογικά ομάδων των 3 ομίλων και η σειρά που κατέλαβαν, μετά φυσικά τον νικητή και ηττημένο του αγώνα μπαράζ, είναι: Κεραυνός Παραποτάμου, Αναγέννηση Ευαγγελισμού, Διογένης.

Ο αγώνας μπαράζ Α.Ε. Μάνδρας – Ιπποκράτης θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή 14 Μαΐου και ώρα 17.00΄, στο γήπεδο Γιάννουλης.

larisagoal.gr