.

Παρασκευή, 12 Μαΐου 2017

Φιλική ήττα για τους ποδοσφαιριστές του Π.Ο.Ε στην Καστοριά

Αν και ο πρόεδρος του Π.Ο.Ε Άλκης Παλάγκας, αποφάσισε τη διακοπή τον προπονήσεων και των αγωνιστικών δραστηριοτήτων, εφόσον ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Λάρισας, οι  ποδοσφαιριστές της ομάδας συνοδευόμενοι από τον προπονητή Αλέξη Αλεξανδρή και τους παραιτηθέντες, Χρήστο Αγοραστό και Αντώνη Παπαδόπουλο, μετέβησαν στην Καστοριά για φιλικό παιχνίδι με την τοπική ομάδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, σ ένα πολύ καλό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες, απαλλαγμένες από το βαθμολογικό άγχος, η ομάδα της Καστοριάς νίκησε τον Π.Ο.Ελασσόνας με σκορ 3-2.

Η Καστοριά ήταν καλύτερη στο α΄ημίχρονο, η μπάλα κυκλοφορούσε πολύ καλά, όμως και οι φιλοξενούμενοι δεν περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αφού, εκμεταλλευόμενοι κάποια αμυντικά λάθη, έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, για να πετύχουν κάποιο τέρμα.
Στο 10΄ο Νίνος σούταρε και η μπάλα βρήκε το δοκάρι.
Στο 11΄ο Γιαρμάς αποσόβησε τον κίνδυνο που πήγε να δημιουργηθεί, όταν ο Ματούλας βγήκε τετ α τετ, αλλά ο τερματοφύλακας της Καστοριάς του αρνήθηκε το γκολ. Στο 13΄ο Νίνος έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Αντωνιάδης με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Στο 25΄ο Rapo έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Πετρίδης με σουτ έκανε το 2-0.
Στο 27΄ο Γιαρμάς είπε και πάλι όχι, στην προσπάθεια του Πεπκολάι.
Στο 32΄ο Γιαρμάς απέκρουσε πέναλτι του Ματούλα, το οποίο κέρδισε ο Μεσούρ, όταν ανατράπηκε, μέσα στην περιοχή, από τους αμυντικούς. Στο 34΄μετά από λάθος της άμυνας, ο Αντωνιάδης με σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 3-0.
Στο 36' ο Γιαρμάς απέκρουσε την προσπάθεια του Ματούλα, σε ένα ακόμη τετ α τετ, του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Στο β΄ημίχρονο και πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ.
Συγκεκριμένα, στο 48΄ο Τσένος σούταρε, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και ο Γεωργούλας, που έγινε κάτοχος της μπάλας, την έστειλε, με πλασέ, μέσα από την περιοχή, στα δίχτυα του Κράτσιου, κάνοντας το 3-1.
Στο 55΄ο Κράτσιος απέκρουσε φάουλ του Ματούλα.
Στο 62΄, σε σουτ του Χασάι, η μπάλα βρήκε το δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.
Στο 82΄ο νεοεισελθών Γιαρμάς βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, με τον τελευταίο να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 86΄η Ελασσόνα μείωσε σε 3-2, με σουτ του Μπαρλαγιάννη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του παιχνιδιού, η Διοίκηση του Α.Γ.Σ.Κ. "ΚΑΣΤΟΡΙΑ" τίμησε τον τεχνικό του Π.Ο.Ελασσόνας, Αλέκο Αλεξανδρή, για τη μεγάλη του προσφορά, στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, προσφέροντας του μία ανθοδέσμη.

Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Δημητριάδη και των βοηθών του κ.κ. Κοτεκίδη και Κύρου, άπαντες του Σ. Δ. Π. Καστοριάς.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Γιαρμάς (46΄Κράτσιος), Νίνος (46΄Τσόπρας), Μηλιάτης, Νέδος, Τράντας (55΄Λαδάς), Αντωνιάδης, Damzi, Πετρίδης (60΄Μελισσανίδης), Χασάι, Rapo (81΄Γιαρμάς), Μαντζάνας (46΄Φυτανίδης)

Π. Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ: Στάμου, Μάρκου, Τσένος, Περτζίονι, Καρλιάμπας, Πάτσης, Παπαχρήστου, Πεπκολάι, Μεσούρ, Ματούλας, Μπαλαμώτης.

Στο β΄ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Κατοντικίδης, Μπαρλαγιάννης, Μπούσιας, Γεωργούλης, Καραμάνος, Τεούσης, Ταστεμερίδης