.

Κυριακή, 30 Απριλίου 2017

Νίκες για Οικονόμο και ΠΟΕ, ήττα για το Βλαχογιάννι

Προτελευταία αγωνιστική σήμερα (29/4) στο πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΛ με την διεξαγωγή των αναμετρήσεων της 29ης αγωνιστικής. Μια αγωνιστική στην οποία ο πρωτοπόρος Αχιλλέας Φαρσάλων νίκησε δύσκολα 3-2 τον Αετό Μακρυχωρίου και έφτασε τους 74 βαθμούς,όμως η νίκη της Αγιάς με 2-1 κόντρα στο Καλοχώρι έφερε τον Δωτιέα στους 63 βαθμούς και σε διαφορά που δεν δίνει απευθείας άνοδο στην ομάδα του Τάκη Παραφέστα. Τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική και στα παιχνίδια Δόξα Βλαχογιαννίου - Δωτιέας Αγιάς και Τύρναβος - Αχιλλέας Φαρσάλων.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη ο Π.Ο.Ε κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να κατακτήσει την εκτός έδρας νίκη με 2-1 με αντίπαλο την Αστραπή Νέας Πολιτείας που ναι μεν είχε κίνητρο αλλά…

Στα μπαράζ του… πρωταθλητή και μαθηματικά θα συμμετάσχει η ομάδα του Οικονόμου Τσαριτσάνης, εάν αυτά γίνουν (θα εξαρτηθεί από το τι θα κάνει η Αγιά τη τελευταία αγωνιστική) αφού κέρδισε με 4 – 2 την ομάδα του Τυρνάβου, σε ένα παιχνίδι, διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Ο Σμόλικας Φαλάνης με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Δόξας Βλαχογιαννίου, παίρνοντας τη νίκη με 2 – 0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΛ:
Αστραπή Ν. Πολιτείας - ΠΟ Ελασσόνας 1-2
Αστέρας Τυρνάβου 2010 - Δόξα Αργυροπουλίου 1-5
Λάρισα 2012 - Φαλανιακός 3-0
Δωτιέας Αγιάς - Αναγέννηση Καλοχωρίου 2-1
Αχιλλέας Φαρσάλων - Αετός Μακρυχωρίου 3-2
Σμόλικας Φαλάνης - Δόξα Βλαχογιαννίου 2-0
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Τύρναβος 2005 4-2
Δήμητρα Γιάννουλης - Αετός Αμυγδαλέας 3-0

Βαθμολογία:
1. Αχιλλέας Φαρσάλων 74
2. Δωτιέας Αγιάς 63
3. Δήμητρα Γιάννουλης 51
4. Οικονόμος Τσαριτσάνης 50
5. Τύρναβος 43
6. Αετός Αμυγδαλέας 42
7. Δόξα Αργυροπουλίου 42
8. ΠΟ Ελασσόνας 42
9. Σμόλικας Φαλάνης 39
10. Φαλανιακός 38
11. Δόξα Βλαχογιαννίου 38
12. Λάρισα 2012 33
13. Αναγέννηση Καλοχωρίου 31
14. Αετός Μακρυχωρίου 27
15. Αστραπή Ν. Πολιτείας 24
16. Αστέρας Τυρνάβου 10

30η αγωνιστική (Κυριακή 7 Μαΐου - 17:00)
Φαλανιακός - Αστραπή Ν. Πολιτείας
Αναγέννηση Καλοχωρίου - Αστέρας Τυρνάβου 2010
Αετός Μακρυχωρίου - Λάρισα 2012
Δόξα Βλαχογιαννίου - Δωτιέας Αγιάς
Τύρναβος 2005 - Αχιλλέας Φαρσάλων
Αετός Αμυγδαλέας - Σμόλικας Φαλάνης
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Δήμητρα Γιάννουλης
Δόξα Αργυροπουλίου - ΠΟ Ελασσόνας