.

Κυριακή, 26 Μαρτίου 2017

Τριάρα το Βλαχογιάννι απέναντι στη Νέα Πολιτεία

Κατώτερη των περιστάσεων η Νέα Πολιτεία στην αναμέτρηση, καλύτερη η Δόξα Βλαχογιαννίου με περισσότερες τελικές με την ομάδα του Νίκου Φακίτσα να πετυχαίνει τρία γκολ και να επικρατεί της ομάδας της Αστραπής.

Σε ένα παιχνίδι σκληρό με αρκετές δυνατές μονομαχίες, δυο αναγκαστικές αλλαγές για την φιλοξενούμενη ομάδα και αρκετά νεύρα μεταξύ των παικτών, σε ένα κακό γήπεδο και με συννεφιά, παρά το ηλιόλουστο με το οποίο ξεκίνησε η μέρα.

Μόλις στο 2' σουτ του Ζηρδέλη εξουδετέρωσε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπρέλλας, κάτι που έγινε και στο 6' με πρωταγωνιστή τον ίδιο παίκτη και την γηπεδούχο να διώχνει σε κόρνερ. Στο 27' ο Αθανασούλης έκανε την σέντρα από αριστερά με αποδέκτη τον Σαπουνά ο οποίος απέναντι από τον τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα άουτ.

Το Βλαχογιάννι άνοιξε τελικά το σκορ στο 36' ύστερα από ωραία κεφαλιά του Ιωαννίδη με το 0-1 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η Αστραπή απείλησε δις στην επανάληψη όταν στο 55' ο Φούντας έκανε το σουτ για να μπλοκάρει ο Χάμος, ενώ ένα λεπτό αργότερα πολύ καλό σουτ του Βενέτη πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 0-1 σε 0-3 και καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Στο 70' ο Ζηρδέλης με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-2, ενώ στο 77' ο Τόλιος μέσα από την περιοχή ξεγέλασε τον Μπρέλλα και πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το τελικό 0-3.

Διαιτησία: Βασιλός (Στάικος, Γεωργίου).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Γιαγιάκος (74' Μηνάς), Γιαγιάκος, Χασιώτης, Παπαμάνος, Μπατζέλας (49' Χλωρός), Μπέτσης, Βενέτης, Φούντας, Κυριάκος, Τζουμάκης (79' Ηλιούδης).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χάμος, Αλεξίου (12' λ.τ. Χαράλαμπος), Βάλλας (81' Λάκης), Σουφχάρας, Ιωαννίδης, Αθανασούλης, Σαπουνάς (43' λ.τ. Γεωργούλης), Κοντοθανάσης Βρ., Ζηρδέλης, Κοντοθανάσης Δ., Τόλιος.