.

Κυριακή, 26 Μαρτίου 2017

Εντείνονται οι μάχες σε κορυφή και «ουρά» στην Α΄ΕΠΣΛ

Η 24η αγωνιστική παίρνει τη σκυτάλη αύριο Κυριακή (16.30) στο πρωτάθλημα της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Ο πρωτοπόρος Αχιλλέας Φαρσάλων μετά την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα που υπέστη την περασμένη αγωνιστική, θα φιλοξενήσει τον Σμόλικα Φαλάνης, με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο για τους «κιτρινόμαυρους» στην προσπάθειά τους να αποτρέψουν τυχόν νέα απώλεια εδάφους στη μάχη της κορυφής. Βαθμολογικό ενδιαφέρον υπάρχει και από την πλευρά των φιλοξενουμένων που θέλουν να παραμείνουν μακριά από τη ζώνη των πλέι άουτ.

Στην Αγιά, ο Δωτιέας θα υποδεχθεί τον Οικονόμο Τσαριτσάνης στο ντέρμπι της ημέρας στη ζώνη των πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι, που την περασμένη εβδομάδα είδαν τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Αχιλλέα να μειώνεται στους επτά βαθμούς, θέλουν να συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό, ενόψει της κρίσιμης μάχης στα Φάρσαλα την επόμενη εβδομάδα.

Δύσκολη έξοδο στη Φαλάνη αναμένεται να έχει η Δήμητρα Γιάννουλης, που θέλει να εδραιώσει τη θέση της στα πλέι οφ. Η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη θα αντιμετωπίσει τον Φαλανιακό που «καίγεται» για τους βαθμούς, στην προσπάθειά του να δώσει προστιθέμενη αξία στη νίκη της περασμένης εβδομάδας και να κρατηθεί έξω από την επικίνδυνη ζώνη.

Στον Τύρναβο η σημερινή ημέρα φιλοξενεί το τοπικό ντέρμπι του Αστέρα με τον Τύρναβο 2005, ενώ ο Αετός Αμυγδαλέας μετά το εντυπωσιακό 2-0 επί του Αχιλλέα Φαρσάλων θα δοκιμασθεί στη σκληροτράχηλη έδρα του «Γ. Μητσιμπόνας» κόντρα στη Λάρισα 2012, που προέρχεται από μεγάλο «διπλό» και μάχεται για να αποφύγει τα πλέι άουτ.

Στο Αργυροπούλι η τοπική Δόξα θα φιλοξενήσει έναν από τους μεγάλους χαμένους της προηγούμενης αγωνιστικής, την Αναγέννηση Καλοχωρίου, που μπήκε πλέον σε περιπέτειες και το μόνο που ψάχνει διακαώς είναι το πώς θα απεμπλακεί, στην Ελασσόνα ο ΠΟΕ θα φιλοξενήσει τον Αετό Μακρυχωρίου σ’ ένα ακόμα παιχνίδι που παρουσιάζει πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον στη μάχη της παραμονής, ενώ τέλος στη Ν. Πολιτεία η Αστραπή θα δώσει μία ακόμα μεγάλη μάχη με φόντο την έξοδό της από τα πλέι άουτ, αυτή τη φορά κόντρα στη Δόξα Βλαχογιαννίου, που το τελευταίο διάστημα έχει χάσει αρκετό έδαφος και κινδυνεύει να εμπλακεί σε περιπέτειες.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων (16.30) και οι διαιτητές που ορίστηκαν (σε παρένθεση οι παρατηρητές διαιτησίας):
Αχιλλέας Φ. – Σμόλικας: Αγγελούλης, Τσαπράζης, Γκαρέλης
Αστραπή Ν. Π. – Βλαχογιάννι: Βασιλός, Στάικος, Γεωργίου (Κωστής)
Δωτιέας Αγιάς – Οικονόμος: Τζήλος, Ραμάι, Μακρής
ΠΟ Ελασσόνας – Μακρυχώρι: Τσιοφλίκη, Παπαγεωργίου, Τσατσαρώνης (Τζιόλας)
Αστέρας Τυρν. - Τύρναβος 2005: Μπουμαρσόπουλος, Πατέτσος, Γκόγκος (Λάκης)
Λάρισα 2012 – Αμυγδαλέα (γήπ. «Γ. Μητσιμπόνας» Α’): Ντελέζος Ι., Καραμπούλας, Μπακάλμπασης (Νίτσας)
Αργυροπούλι – Καλοχώρι: Μπουρουζίκας, Μάνος, Κοτούμπας
Φαλανιακός - Δήμητρα Γιάνν.: Γιάντσης, Παπαδημητρίου, Νάκας (Ζήλος)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αχιλλέας Φ. 63-16 58
Δωτιέας Αγιάς 44-22 51
Δήμητρα Γιάνν. 37-25 39
Οικονόμος 30-23 39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Τύρναβος 2005 24-22 35
Αμυγδαλέα 32-28 34
Αργυροπούλι 32-34 33
Π.Ο. Ελασσόνας 33-31 32
Σμόλικας 30-27 31
Βλαχογιάννι 30-27 30
Φαλανιακός 32-31 28
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Καλοχώρι 26-31 27
Λάρισα 2012 20-30 25
Μακρυχώρι 20-34 24
Αστραπή Ν.Π. 19-41 20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Αστέρας Τυρν. 22-73 9

eleftheria.gr