.

Τετάρτη, 8 Μαρτίου 2017

Το ΕΠΟΣ του αιώνα από την τεράστια Μπάρτσα: 6-1 την Παρί! | Πέρασε η Ντόρτμουντ

Η παράδοση που θέλει να μην έχει περάσει ομάδα σε νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από ήττα 4-0 στο πρώτο ματς, έσπασε. Η Μπαρτσελόνα με την μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών, νικούσε 3-1 στο 87’ και με τρία γκολ σε οκτώ λεπτά έφτασε στο 6-1 και προκρίθηκε.

Η «μπλαουγκράνα» βρέθηκε να προηγείται με 3-0 στο 49’, αλλά και με 5-1 στο 90’ αφού η Παρί είχε πετάξει μετά το 62’ όταν έκανε το 3-1 δύο ευκαιρίες για το 3-2, με δύο γκολ του Νεϊμάρ στο 88’ και στο 90’ έκανε το 5-1 κι έβαλε φωτιά στα 5’ καθυστερήσεων. Ο Σέρχι Ρομπέρτο το 6-1 από ασίστ του Βραζιλιάνου και πρόκριση για την Μπάρτσα.

Στα γκολ του Σουάρες στο 3’ και το αυτογκόλ του Κουρζάουα στο 40’, ήρθε να προστεθεί το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μέσι (το κέρδισε ο Νεϊμάρ από τον Μενιέ) για το 3-0 που έκανε το «Καμπ Νου» να σείεται. Όμως ο Καβάνι στο 62’ κι ενώ 10 λεπτά νωρίτερα είχε προειδοποιήσει με δοκάρι, έβαλε το πολυπόθητο γκολ για την Παρί που αυτή τη φορά σκόραρε, μείωσε σε 3-1 και κάπου εκεί η πρόκριση ουσιαστικά τελείωσε, μιας και οι Καταλανοί είχαν σπαταλήσει πολύ μεγάλο μέρος ενέργειας.

Η είσοδος του Ντι Μαρία βοήθησε την Παρί να πάρει κάπως την μπάλα στα πόδια της και μετά το 62’ το ματς έγινε εύκολο στη διαχείριση του για την ομάδα του Έμερι. Ο Καβάνι στο 64’ και ο Ντι Μαρία στο 85’ δεν σκόραραν σ, έβαλε ένα ακόμα για το 4-1 ο Νεϊμάρ στο 88’, ενώ ο ίδιος παίκτης με πέναλτι που κέρδισε ο Σουάρες έκανε και το 5-1. Ο Σέρχι Ρομπέρτο με προβολή το 6-1 που άφησε ξερούς τους Γάλλους, από σέντρα του Νεϊμάρ κι έστειλε στον έβδομο ουρανό 90.000 φίλους της στο γήπεδο και εκατομμύρια στον πλανήτη.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η ομαδάρα της Ντόρτμουντ, με τον απίθανο Ομπαμεγιάνγκ να κάνει χατ-τρικ, διέλυσε με 4-0 την Μπενφίκα και προκρίθηκε (με συνολικό σκορ 4-1) στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Θύμισε την μεγάλη ομάδα του ’63 η Μπορούσια, που είχε επίσης αποκλείσει τους Πορτογάλους τότε, και οι οπαδοί της είχαν σηκώσει πρωτοσέλιδα σε κορεό πριν την έναρξη του αγώνα!

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Ντόρτμουντ στο ματς. Οι Βεστφαλοί έδειχναν διατεθειμένοι να βάλουν τις βάσεις για την πρόκριση από το ξεκίνημα και το κατάφεραν. Πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά, ο Ντεμπελέ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Πούλισιτς πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ομπαμεγιάνγκ από το ύψος του δευτέρου δοκαριού δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου ματς (1-0).Τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από νέο κόρνερ του Ντεμπελέ, ο Μπάρτρα πρόλαβε την έξοδο του Έντερσον αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 11’ η Ντόρτμουντ είχε και τρίτη τελική στο ματς αλλά το πλασέ του Ντεμπελέ έξω από την περιοχή, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Οι παίκτες της Μπενφίκα έδειχναν να τα έχουν χαμένα, δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα αλλά ούτε και να την κυκλοφορήσουν. Ωστόσο, μετά το πέρας του πρώτου εικοσαλέπτου άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργούν ευκαιρίες στην εστία του Μπούρκι. Στο 24’ ο Σάλβιο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο πορτιέρε της Μπορούσια μπλόκαρε και οκτώ λεπτά αργότερα είχε την ίδια αντίδραση στην κεφαλιά του Λουιζάο. Οι δύο αυτές ευκαιρίες ήταν και οι τελευταίες στο πρώτο μέρος, με το μόνο αξιοσημείωτο να είναι η αποβολή που… χάρισε ο Άτκινσον στον Ντεμπελέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα στις ρεβάνς της φάσης των «16» του Champions League και τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων:

Νάπολι (Ιταλία) - Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 1-3 (1-3)

Άρσεναλ (Αγγλία) - Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 1-5 (1-5)

Μπαρτσελόνα (Ισπανία) - Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 6-1 (0-4)

Ντόρτμουντ (Γερμανία) - (Μπενφίκα (Πορτογαλία) 4-0 (0-1)

Γιουβέντους (Ιταλία) - Πόρτο (Πορτογαλία) 14/03 (2-0)

Λέστερ (Αγγλία) - Σεβίλλη (Ισπανία) 14/03 (1-2)

Ατλέτικο Μ. (Ισπανία) - Λεβερκούζεν (Γερμανία) 15/03 (4-2)

Μονακό (Γαλλία) - Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 15/03 (3-5)