.

Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2017

Ντέρμπι στα χαρτιά…διασυρμός στο γήπεδο…

Τη Δόξα Βλαχογιαννίου υποδέχθηκε ο Π.Ο.Ελασσόνας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, σ ένα παιχνίδι που είχε το χαρακτήρα του τοπικού ντέρμπι.

Ένα ντέρμπι που έμενε μόνο στα χαρτιά καθώς η ομάδα της Δόξας με 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Η ομάδα του Αλέξη Αλέξανδρή μπήκε δυνατά αλλά προφανώς, οι ποδοσφαιριστές του ΠΟΕ επηρεάστηκαν αρνητικά από τον σοβαρό τραυματισμό του Μηνά που έσπασε το χέρι στο 7ο λεπτό.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι ποδοσφαιριστές της Δόξας είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του ΠΟΕ θα προσπαθήσει να ανεβάσει την απόδοσή της, αλλά η Δόξα Βλαχογιαννίου θα είναι αυτή που φτάσει σε τέταρτο αλλά και πέμπτο γκολ, ίσως στο χειρότερο παιχνίδι της Ελασσόνας μέχρι τώρα .

Το φιλμ του αγώνα
4΄Εκτέλεση φάουλ του Ματούλα, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και στη συνέχεια διώξαν οι αμυντικοί.
7’ Πεντάλεπτη περίπου διακοπή του αγώνα λόγο σοβαρού τραυματισμού του Μηνά, ο οποίος έσπασε το δεξί χέρι.
23΄Φοβερή εκτέλεση κόρνερ του Βρασίδα Κοντοθανάση με τη μπάλα να καταλήγει απευθείας στα δίχτυα, για το 0-1 της Δόξας.
26΄Σούτ του Λιόλιου δεξιά μέσα από την περιοχή, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
30΄Σουτ του Κοντοθανάση Δ. από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.
31’ Σέντρα του Βρασίδα Κοντοθανάση από αριστερά, κεφαλιά του Ζηρδέλη πέρασε άουτ.
40’ Κούρσα του Τόλιου από αριστερά, αποφεύγει τον Τσένο, θα σεντράρει, στην πορεία της μπάλας ο Ζηρδέλης που με κοντινό πλασέ θα κάνει το 0-2 για τη Δόξα.
41’ Σουτ του Ματούλα ψηλά άουτ.
43΄Πάσα του Τόλιου στη Ζηρδέλη, πλασέ του τελευταίου με τη μπάλα να περνάει άουτ.
46’ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Λιόλιος με κεφαλιά θα στρώσει στον Τόλιο που με όμορφο πλασέ θα κάνει το 0-3 για την Δόξα.
48’ Σέντρα του Μπαρλαγιάννη από δεξιά παραλλήλα με το τέρμα χωρίς να βρίσκεται όμως κανένας ποδοσφαιριστής του ΠΟΕ στην πορεία της μπάλας.
54’ Σέντρα του Τσένου από αριστερά μπλοκάρει ο Χάμος
62’ Κεφαλιά του Ιωαννίδη με τη μπάλα να περνάει άουτ
63’ Σουτ του Ματούλα από αριστερά σε κόρνερ με τα πόδια ο Χάμος
68’ Κεφαλιά του Μπούσια μπλοκάρει ο Χάμος.
76΄Κοντινό πλασέ του Λιόλιου για το 0-4 της Δόξας
77’ Σουτ του Μπαρλαγιάννη από το ύψος της περιοχής σε κόρνερ ο Χάμος
80’ Εκτέλεση φάουλ του Τόλιου, με κεφαλιά ο Σουφχάρας θα κάνει το 0-5 για τη Δόξα.
89΄Σουτ του Θανασούλη αποκρούει ο Γκουτζουρέλας.

Π.Ο.Ελασσόνας (Αλέξης Αλεξανδρής): Γκουτζουρέλας, Καρακώστας, Τσένος, Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Πάτσης (66’ Μπούσιας), Μενσούρ, Μπαλαμώτης (59’ Μάρκου), Μηνάς (12’ Καραμάνος λ.τ), Ματούλας, Μπαρλαγιάννης.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χάμος, Αλεξίου, Βάλλας, ‘ Σουφχάρας, Ιωαννίδης, Αθανασούλης (87’ Γεωργατζάς) , Λιόλιος, Κοντοθανάσης Βρ., Ζηρδέλης, Κοντοθανάσης Δ. (78’ Θανασούλης), Τόλιος.