.

Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017

«Έπεσε» μαχόμενος ο Π.Ο.Ελασσόνας

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο Αχιλλέας Φαρσάλων θα δώσει το «παρών» στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ μετά τη δύσκολη πρόκριση με 1-0 κόντρα στον αξιόμαχο Π.Ο.Ε, στον πρώτο ημιτελικό που έλαβε χώρα στο στάδιο Αλκαζάρ.

Μετά από δύο αποτυχημένες απόπειρες οι Φαρσαλινοί θα ψάξουν την κούπα, θέλοντας να τη συνδυάσουν και με την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣΛ όπου βρίσκονται στο +12 από τους διώκτες τους.

Όσο για το παιχνίδι, το συγκρότημα του Τάκη Παραφέστα αν και έφτασε στην πρόκριση χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Λόλας στο 32΄, δεν έπεισε με την απόδοσή του, κάνοντας πιο πολύ διαχείριση του ματς αλλά είχε ουσία.

Στον αντίποδα η σαφώς πιο νεανική ομάδα του Αλέκου Αλεξανδρή έκανε κάτι παραπάνω από φιλότιμη προσπάθεια και ειδικά στην επανάληψη και διεκδίκησε με αξιώσεις την πρόκριση στον μεγάλο τελικό αλλά αρκέστηκε στις εντυπώσεις.

Με κεφαλιά του Λόλα…

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 15΄με το σουτ του Κακαζούκη να μπλοκάρει ο Γκουτζουρέλας.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μενσούρ φλέρταρε με το γκολ αλλά ο Ντάλλας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 29΄ο Λόλας είχε μια καλή στιγμή προειδοποιώντας για το τι θα συμβεί στο 32΄όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ, κάτι σαν κοντινό κόρνερ, ο Οικονόμου πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο ικανότατος στράικερ Βασίλης Λόλας με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Π.Ο.Ε πήγε να απαντήσει άμεσα με τον Ντάλλα να αποκρούει το σουτ του Πετκολάι στο 34΄.

Ανέβασε στροφές ο Π.Ο.Ε αλλά…

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ο Αχιλλέας έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο τέρμα αλλά ο Καρακώστας απομάκρυνε προ της γραμμής την κεφαλιά του Οικονόμου.

Στη συνέχεια οι Ελασσονίτες ανέβασαν στροφές και στο 56΄άγγιξαν και πάλι το γκολ αλλά ο Μενσούρ από καλή θέση δεν βρήκε στόχο.

Ο Λόλας απείλησε εκ νέου στο 65΄με τον Γκουτζουρέλα να βρίσκεται σε καλή θέση.

Όσο περνούσε η ώρα ο Π.Ο.Ε έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να φτάσει στην ισοφάριση με τους Μάρκου και Ματούλα να έχουν δύο καλές στιγμές στο 74΄και 80΄, με το 1-0 να μένει ως το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στον Δωτιέα Αγιάς και τον Δαμασιακό θα διεξαχθεί την άλλη Τετάρτη 1 Μαρτίου στις 14:30 στο στάδιο Αλκαζάρ.