.

Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2017

Ξεχωρίζει το σημερινό ντέρμπι στο Αργυροπούλι στην Α΄ΕΠΣΛ

Το ντέρμπι στο Αργυροπούλι ανάμεσα στην τοπική Δόξα και τον Οικονόμο Τσαριτσάνης ξεχωρίζει από τα αυριανά παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας (15.00).

Σε ό,τι αφορά στον πρωτοπόρο Αχιλλέα Φαρσάλων θα αγωνιστεί στη Ν. Πολιτεία κόντρα στην τοπική Αστραπή, σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έχουν τον πρώτο λόγο, απέναντι σε μία ομάδα που παλεύει για να κερδίσει το στοίχημα της παραμονής.

Η Δήμητρα Γιάννουλης μετά από δύο ήττες και μία ισοπαλία θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις νικηφόρες εμφανίσεις απέναντι στη Λάρισα 2012 που χρειάζεται τους βαθμούς για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο Μακρυχώρι ο Αετός μετά το πολύτιμο «διπλό» στο Καλοχώρι θα φιλοξενήσει τη Δόξα Βλαχογιαννίου με στόχο να πετύχει μία ακόμη νίκη που θα τον φέρει πιο κοντά στην παραμονή, ενώ στο Καλοχώρι η Αναγέννηση (με τον τεχνικό Γ. Χατζή να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο των γηπεδούχων) θα αντιμετωπίσει τον Τύρναβο 2005 σ’ ένα ακόμα παιχνίδι με σημαντικό βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Βαθμολογικό ντέρμπι αναμένεται και στην Ελασσόνα όπου ο ΠΟΕ θα φιλοξενήσει τον Σμόλικα Φαλάνης, ενώ τέλος κομβικής σημασίας θεωρείται το ματς στη Φαλάνη όπου ο Φαλανιακός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Αετό Αμυγδαλέας. Οι δύο ομάδες βρίσκονται μόλις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και θέλουν τους βαθμούς για να κάνουν ένα ακόμη βήμα προς τη σωτηρία.

Χθες Σάββατο ο Δωτιέας Αγιάς, αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 από το α΄μέρος, στην επανάληψη φόρεσε… το καλό του κοστούμι και εμφανίστηκε συγκλονιστικός φτάνοντας στην ευρεία νίκη με 5-1 απέναντι στον Αστέρα Τυρνάβου, παιχνίδι με το οποίο και άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του διημέρου και οι διαιτητές:


• ΣΑΒΒΑΤΟ

Αστέρας Τυρν.- Δωτιέας Αγιάς: 1-5

• ΚΥΡΙΑΚΗ 15:00
Δήμητρα Γιάνν. - Λάρισα 2012: Διαμαντής Θ., Κοτούμπας, Γκόγκος
Μακρυχώρι – Βλαχογιάννι: Γκαραβέλης, Παπαδημητρίου, Τσαπράζης
Καλοχώρι - Τύρναβος 2005: Μπουρουζίκας, Γκαρέλης, Νάκας
Φαλανιακός – Αμυγδαλέα: Νίτσας, Αναστασίου, Καραμπούλας
Αργυροπούλι – Οικονόμος: Χήτος, Ακρίβος, Ραμάι
ΠΟ Ελασσόνας – Σμόλικας: Καραγιάννης, Λάκης, Παλαμίδας
Αστραπή Ν. Π. - Αχιλλέας Φ.: Τζήλος, Καρακώστας, Δεδικούσης

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αχιλλέας Φ. 55-14 48
Δωτιέας Αγιάς 31-19 36
Οικονόμος 22-17 32
Αργυροπούλι 29-25 32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Δήμητρα Γιάνν. 28-20 30
Βλαχογιάννι 26-16 29
Τύρναβος 2005 19-17 28
Π.Ο. Ελασσόνας 25-26 26
Σμόλικας 27-22 26
Αμυγδαλέα 25-25 23
Φαλανιακός 24-27 21
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Καλοχώρι 23-29 20
Μακρυχώρι 16-28 17
Λάρισα 2012 14-25 15
Αστραπή Ν.Π. 13-33 13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Αστέρας Τυρν. 17-49 9

eleftheria.gr