.

Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2017

Νίκη της Λαμίας στο ντέρμπι με Άρη

Μεγάλη νίκη με 1-0 πήρε η Λαμία στο ντέρμπι κόντρα στον Άρη, με τα... πέναλτι όμως –ένα που απέκρουσε ο Τσέναμο και ένα που λανθασμένα δεν του δόθηκε- να τον οδηγούν πικραμένο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι τρεις βαθμούς ανέβασαν την Λαμία στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς, με τον Άρη να ακολουθεί με 29 και στο -7 (με ματς λιγότερο) από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης.

Νίκη με «buzzer beater» πήρε η Σπάρτη, που επικράτησε 2-1 του Αχαρναϊκού με γκολ του Οικονομόπουλου στο 90’, ενώ ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού με γκολ του Τεγούση στο 72’.

Την πρώτη της νίκη για φέτος πήρε η Καλλονή επικρατώντας 2-0 της Καλλιθέας, ενώ τα Χανιά επιβλήθηκαν 3-0 του Πανελευσινιακού.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

Σάββατο 4/2


Τρίκαλα-Απόλλων Σμύρνης 0-1
(47’ Κάσσος)

Κυριακή 5/2

Λαμία-Άρης 1-0
(59’ Βασιλόγιαννης)

Πανελευσινιακός-Χανιά 1-3
(72’ Κωνσταντινίδης – 37’ Βανκεβάι, 43’ Σταματής, 63’ Αποστολόπουλος)

ΟΦΗ-Πανθρακικός (3-0 στα χαρτιά λόγω απόσυρσης των Θρακιωτών)

Καλλονή-Καλλιθέα 2-0
(35’ Γιουκάρης, 60’ πεν. Λαμπράκης)

Αχαρναϊκός-Σπάρτη 1-2
(59’ πεν. Μαρσελίνιο – 44’ Κατσαμπάς, 90+1’ Οικονομόπουλος)

Κισσαμικός-Παναιγιάλειος 2-1
(45’ Ενκουέμ, 65’ Στογιάνοφ – 54’ Κρητικός)

Πανσερραϊκός-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0

Αγροτικός Αστέρας-Αιγινιακός 1-0
(72’ Τεγούσης)

H Βαθμολογία
1. Απόλλων Σμύρνης 36
2. Λαμία 31 *
3. Άρης 29 *
4. Αγροτικός 25
5. ΟΦΗ 24
6. Σπάρτη 21
7. ΑΟΧ 18 *
8. Τρίκαλα 18 **
9. Αχαρναϊκός 17
10. Κισσαμικός 16 *
11. Παναιγιάλειος 16
12. Πανσερραϊκός 15 *
13. Καλλιθέα 14
14. Αναγέννηση Καρδίτσας 13 **
15. Αιγινιακός 11
16. Καλλονή 9
17. Πανελευσινιακός 6
18. Πανθρακικός 0

-Οι ομάδες με * έχουν ένα ματς λιγότερο.
- Οι ομάδες με ** έχουν δύο ματς λιγότερα.
- Ο Πανθρακικός έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Η επόμενη αγωνιστική
ΑΟ Χανιά - Τρίκαλα (15:00) - Σάββατο
Σπάρτη - ΟΦΗ (15:00 ΕΡΤ3, Δημ. Στάδιο Σπάρτης) - Σάββατο
Απόλλων Σμύρνης - Άρης (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Ριζούπολης)
Καλλιθέα - Πανελευσινιακός (15:00, Δημ. Στάδιο Καλλιθέας)
Παναιγιάλειος - Καλλονή (15:00, Δημ. Στάδιο Αιγίου)
Αν. Καρδίτσας - Αχαρναϊκός (15:00, Δημ. Στάδιο Καρδίτσας)
Αγροτικός Αστ. - Κισσαμικός (15:00, Γήπεδο «Δ. Κοντικάκης»)
Αιγινιακός - Πανσερραϊκός (15:00, Δημ. Αιγινίου)
Πανθρακικός - Λαμία (ματαίωση)

sport-fm.gr