.

Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2017

Καλύτερος από τον Αχιλλέα αλλά στο τέλος έχασε με 3-2 ο Οικονόμος

Επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Οικονόμο Τσαριτσάνης μετά από 40 μέρες περίπου. Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής υποδέχθηκε τον πρωτοπόρο της κατηγορίας Αχιλλέα Φαρσάλων.

Σ ένα κακό παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες αλλά και πολλά λάθη, ο Οικονόμος στο πρώτο ημίχρονο, που είχε λιγοστές φάσεις, θα καταφέρει να προηγηθεί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φτίκα.

Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα ισοφαρίσουν με κοντινή κεφαλιά του Λόλα.

Στο 2ο ημίχρονο ο Οικονόμος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και θα καταφέρει να πάρει κεφάλι στο σκορ με όμορφη ενέργεια του Φτίκα.

Η χαρά όμως τον γηπεδούχων δεν θα κράτηση πολύ, καθώς λίγα λεπτά αργότερα, ο Παλάσκας με κοντινό πλάσε θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο τέλος όμως ο Αχιλλέας θα είναι αυτός που θα χαμογελάσει καθώς με γκολ του Κουμπούρα στις καθυστερήσεις, θα «κλέψει» τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων στο τέλος για τη διαιτησία και συγκεκριμένα για τον μη καταλογισμό πέναλτι στο 2ο ημίχρονο και για τον μη καταλογισμό οφσάιντ στη φάση που πέτυχαν το νικητήριο γκολ οι φιλοξενούμενοι.

Το φιλμ του αγώνα:
2 Σουτ του Κακαζούκη πάνω από τα δοκάρια του Νούσια
4 Σουτ του Νάστα πέρασε άουτ
10 Σουτ του Καραγκούνη σε κόρνερ ο Νάστας
17 Σουτ του Νεμπεγλέρα πέρασε άουτ
31 Πέναλτι για τον Οικονόμο που κέρδισε ο Καραγκούνης. Ο Φτίκας το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-0 για τον Οικονόμο.
39 Πλασέ του Παλάσκα σε κόρνερ ο Νούσιας.
40 Μετά από κεφαλιά-πάσα του Παλάσκα, κοντινή κεφαλιά του Λόλα με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1 .
57΄Ο Φτίκας με καταπληκτική ενέργεια θα βρεθεί μόνος του απέναντι από τον Ντάλλα και με ψύχραιμο πλασέ θα κάνει το 2-1 για τον Οικονόμο.
63’ Μετά από πάσα του Βούλγαρη, ο Παλάσκας θα πλασάρει το Νούσια για το 2-2
68΄Κοντινό σουτ του Νάνου πέρασε άουτ.
69΄Πάσα από αριστερά του Καραγκούνη στον Πούτα σουτ του τελευταίου, ενστικτωδώς με τα πόδια διώχνει ο Ντάλλας, νέο σουτ από τον Φτίκα πέρασε άουτ.
70’ Σουτ του Βούλγαρη πέρασε άουτ.
73’ Σέντρα από αριστερά του Πούτα, κεφαλιά του Φτίκα πέρασε άουτ.
85’ Σουτ του Παπαγιαννούλη, η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.
88’ Πάσα του Παλάσκα στο Νεμπεγλέρα, σουτ του τελευταίου άουτ.
90΄+1 Φάση διαρκείας στα καρέ του Οικονόμου με τους παίκτες του Αχιλλέα να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους.
90+2 Σουτ του Κουμπούρα από το ύψος της περιοχής θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Νούσια για το τελικό 2-3.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Μπουμπουνάρας, Σαπάκος, Μόσχος, Σακοράφας (46΄Μιφτάρι), Χάμος, Παπαγιαννούλης, Φτίκας (88’ Γαλάτος), Καραγκούνης, Πούτας,

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Καραμπούζης, Κακαζούκης, Κουμπούρας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Παλάσκας, Μανιώτης, Λόλας( 88’ Πετράκης), Νάστας (77’ Περήφανος), Βούλγαρης (83’ Ρέψης)